Homepage / Alfabeler / Kullanılmayan Alfabeler / Göktürk Alfabesi Rakamlar
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler, Kullanılmayan Alfabeler, Türk Alfabeleri

Göktürk Alfabesi Rakamlar

Göktürk alfabesinde rakam var mıydı sorusuna net şekilde yoktu yanıtı verilebilir. Sayıların kullanımı tabi ki söz konusuydu fakat herhangi bir rakam sistemi oluşturulmamıştır. Örneğin bir metinde 9 yazılmak istendiği zaman –dokuz- şeklinde metne giriliyordu. Bu kavramın karşılığı olacak bir rakam söz konusu değildir. İlerleyen senelerde bu sistem ile alakalı farklı verilerin çıkacağı kazılar ümit ile beklenmektedir.

Sayı Yazma Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Göktürkçe sayı yazma sistemi içerisinde şu noktalar hakkında bilgi sahibi olunması gerekir;

 • Onluk sayı sisteminden önce gelen bir birlik sayı sistemi şu şekilde işlenir; Onluktan 1 adet onluk çıkarılır ve birlik kalan kısma eklenir.
 • Örneğin Yirmi Biş sayısında öncelikle bir onluk azaltılmalıdır.
 • Kalan on değerine de birlik eklenmelidir. Bu şekilde elde edilen sonuç on biş olacaktır.

Bir rakam sisteminin oluşturulmamasının en önemli sebepleri konar göçer bir toplum olmasıdır. Aynı sebepten ötürü bırakılan yazılı eser sayısının da oldukça kısıtlı olduğu görülür. Hem konargöçer hem de savaşçı olan bir toplumda bu gibi hususları arka planda olduğu tarihi bir gerçekliktir. Türk devletlerinde bu durumun aşılması Uygurlar ile başlamıştır. Uygurlar da zaten savaşçı özelliklerini ve konar göçer özeliklerini bir kenara bırakıp tam manası ile farklı bir yaşam tarzına geçmişlerdir.

Birden Ona Kadar Sayılarda Değişim

Göktürkçe rakam çeviri işlemleri sırasında seslerde meydana gelen değişimler üzerinde de fikir sahibi olunmalıdır. Bu noktada Göktürk dilinde şuanda geçerli olan t d yumuşamasının söz konusu olmayacağının da farkında olmalısınız.

 • 1- bir
 • 2- eki
 • 3- üç
 • 4- tört
 • 5- biş
 • 6- alt
 • 7- yiti
 • 8- sekiz
 • 9- tokuz
 • 10- on

Türk rakamları yazılışlarına bakıldığı zaman temel olarak şuanda kullanılan ile aynı olduğu görülür. Fakat rakamlar için türetilen ayrı bir sembol olmadığı yeniden vurgulanmalıdır.

Alfabe Yazım Tarzı

Rakamlar kadar önemli olan bir diğer nokta da alfabe yazım tarzıdır. Göktürk alfabesi nasıl yazılır sorusunun yanıtı olarak sağdan sola ve yukarıdan aşağıya yanıtlarının verilmesi gerekir. Her iki yazım tarzı ile alakalı da gerekli olan belgelendirmeler tarihçiler tarafından yapılmıştır.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*