Homepage / Alfabeler / Görme Engelliler Alfabesi
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler

Görme Engelliler Alfabesi

Görme engelliler harfleri aynı zamanda Braille harfleri olarak kabul edilir. Bir diğer adı ise Körler alfabesidir. Bu alfabe Louis Braille tarafından ortaya çıkarılmıştır ve 1821 yılından beri de kullanılmaktadır. Görme engelli olan kişilerin bu harfler sayesinde okuması ve yazması oldukça kolaydır. Dikdörtgen bir düzen vardır ve üzerindeki noktalar kabartılmaktadır. İki kolon üzerinde üç adet nokta oluşturularak yazım yapılır. Görme engelliler alfabesi nasıl öğrenilir sorusu için okullarda da eğitim verilmektedir.

Görme Engelliler Yazı Dili Nasıldır?

Birbirinden farklı noktaların kolon üzerindeki dizilişleri kelimelere etkileşim yapar. Her bir kombinasyon farklıdır ve 64 ihtimal söz konusudur. Braille programı üzerinden örnek vermek gerekirse yukarıdan aşağıya doğru, sol bölümde 1’den 3’e kadar olan nokta L harfini vermektedir. Okuma ve yazma bu şekilde kombinasyonlar üzerinden yapılmaktadır.

Braille Alfabesi Tarihi

Aslında Braille alfabesi görme engelli kişiler için üretilmemiştir. Napolyon gece karanlığında askerlerin anlaşma sağlayabilmesi adına Charles Barbier’den yardım istemesi üzerine ortaya çıkmıştır. Ancak hem çok karmaşık olması hem de askerlerin böyle bir ihtiyacı olmaması sistemin gelişmemesine neden oldu. Daha sonra 1821 yılında Louis Braille ve Charles Barbier bir arada çalışarak bu alfabeyi geliştirdi. Yapılan çalışma sonucunda Braille alfabesi harfler günümüz şeklini aldı ve 6 noktalı sisteme geçildi.

Braille Alfabesi ve Sistemi

Yazılar bu sistem sayesinde ikili şemalar ile ifade edilmektedir. Türkçede kullanılan görme engelliler alfabesi çeviri için “ö, ü, ğ, ç, ş” harfleri için yeni şemalar oluşturulmuştur. Tamamen hızlı okuma yapılabilmesi için uygun tasarım yapılmıştır. Yani görme engelli kişiler okuma yaparken zorluk yaşamayacaktır.

Ne yazık ki bu alfabe Arapça, Yunanca, Japonca gibi dillere Latin alfabesi olarak uyarlanamıyor. Onun yerine dilin yapısına bağlı olarak kombinasyonlar sunuluyor.  Latin alfabesini kullanan tüm dillerde çok küçük değişiklikler ile doğru dil yapısı sağlanmıştır. Mesela u harfinin Braille alfabesinde karşılığı olsa da ü harfinin yoktur. Türkçe bu dili benimserken ü harfi için u harfinin karşılığının üzerine başka noktalar koymuş, dolayısıyla Braille alfabesini tam olarak kendi diline adapte etmeyi başarmıştır.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*