Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Grek harfleri pek çok dil grubunun mensubu olup, dünya çapında oldukça sık kullanılıyor. Hint-Avrupa dil grubu üyesi olan Grek alfabesi aynı zamanda Yunan Alfabesi olarak da kabul ediliyor. Hristiyan olan tüm yerlerde Yunan alfabesi harfleri ön plana çıkıyor. M.Ö.111.yy. Sonrasında Kıpti alfabesi olarak ortaya çıkmıştır. Mısır alfabesi ile oldukça yakın olduğu görülüyor. 6 göstergesi aynıdır.

Yunan Alfabesi Nasıl Oluştu?

Grek alfabesinin ortaya çıkışı oldukça eskiye dayanıyor. Yazılı olan belgelere bakıldığında Herodotos, Fenikeli Kadmos’un bu alfabeyi Yunanistan’a soktuğunu savunuyor. Bazıları da Kadmos’un sadece 12 adet Fenike harfi soktuğunu, geri kalanının ise Palmede’in katkısı olduğunu söylüyor. Tüm bilgilere bakıldığında Antik Yunan alfabesi Fenikelilerden öğrenilmiştir ve alfabe 22 adet harften oluşmaktadır. Bu durumun en önemli ispatları ise Fenike harflerinin isimlerinin benzemesidir. Aynı zamanda iki alfabe de doğu kökenlidir.

Grek Alfabesi Özellikleri

Kaynaklara bakıldığında eski Yunan alfabesi çok eskiye dayanıyor. Latin alfabesinden de tamamen farklı olduğu görülüyor. Kiril alfabesi olduğu doğru değil ancak büyük benzerlikler taşıdığı görülüyor.

  • 22 adet harf içermektedir.
  • Latin alfabesi barındırmaz, Kiril alfabesine benzer.
  • Fenikeliler tarafından Helenlere aktarılma özelliği gösterir.

Bunun dışında belirli harfler bilimde de sıklıkla kullanılmaktadır. Alfa, beta, delta gibi harflerin matematik, kimya, biyoloji ya da fizik gibi bilim alanlarında sıklıkla yer aldığı herkes tarafından biliniyor.

Grek Alfabesi Hangi Aileye Ait?

Grek alfabesi ile ilgili kaynaklara bakıldığı zaman dilin Hint-Avrupa dil ailesine ait olduğu görülüyor. 22 harften oluşan alfabe Kiril alfabesine benziyor. Eski Rum Alfabesi Fenikelilerin dilleri ile karışık bir şekilde kaynaklarda yer alıyor. Ancak Rum alfabesi Fenike alfabesinden daha yeni olduğu için içerisinden Yunan alfabesini çıkarmak mümkün oluyor. Günümüzde Grek alfabesi Yunan alfabesi olarak kabul ediliyor. Fonetik olan harfler kalmış, sesli harfler Fenike alfabesinden değiştirilmiştir. Bu sayede Fenike alfabesinin yeni versiyonu Yunan alfabesi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Tonlama farklılıkları ise yazı dilinde sağa ya da sola yatık olarak vurgu yapılmasını gerektirmektedir. Müzikal bir ses oluşturabilmek adına harflere fonetik bir durum yaratılmıştır.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*