Homepage / Genel / Günümüzdeki Latin Alfabesi Nasıl Oluşmuştur?
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Genel

Günümüzdeki Latin Alfabesi Nasıl Oluşmuştur?

Latin alfabesinin kökenine dair meraklı sorular birbiri ardına gelir. Dünyanın çok büyük bir kısmında kullanılan bu alfabenin kökeni, eski Yunan ve Roma uygarlıklarına kadar uzanmaktadır. Eski Latin alfabesi, çok geniş bir coğrafya içinde kullanılmıştır. Bunun yanı sıra kullanım ve yayılma alanı giderek genişlemiştir. Türkiye de, 1928 senesinden itibaren bu abeceyi kullanan ülkeler içine girmiştir. Bu şekilde büyük bir avantaj yakalanmış ve dünyanın geri kalanı ile iletişim konusundaki sorunlar ortadan kalkmıştır. Latin alfabesinin kökenine ve ortaya çıkışına bakmak gerekmektedir.

Latin Alfabesi Ne Zaman Doğmuştur?

Latin alfabesi kökeni, milattan önce olarak tanımlanan dönemlere kadar uzanmaktadır. Aslında her şeyin başlangıcı Fenike Devleti’nin ilk alfabeyi kullanması ile gelişmiştir. Bunun ardından Yunan medeniyeti, mevcut harf topluluğundan etkilenmiş ve kendi alfabesini oluşturmuştur. Roma İmparatorluğu da bundan geri kalmamış ve şu an günümüzde kullanılan abecenin doğmasını sağlamıştır. Elbette bunun için bir takım değişiklikler gerçekleştirilmiştir. Latin alfabesinin doğuş yılı olarak milattan önce 7.yüzyıl kabul edilir.

Latin Alfabesinin Tarihsel Gelişimi Nasıldır?

Latin alfabesi kullanan ülkeler sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Son olarak Kazakistan da, Kiril abecesi yerine Latin harflerini kullanma kararı almıştır. Şu an için kullanılan harfler topluluğu tarihsel bir geçmişe sahiptir. Romalılar alfabe üzerindeki ilk değişikliği 5.yüzyıl içinde gerçekleştirmişlerdir. S ve F harflerini tablo içine eklenmiştir. Aynı zamanda batı olarak tanımlanan Yunan alfabesinden 4 karakter çıkarılmıştır. 3.yüzyıl, radikal değişikliklerin hayat bulduğu bir diğer dönem olmuştur. Çünkü ilk defa G harfi bulunmuş ve alfabe içine dahil edilmiştir. Ses zenginliği sağlaması açısından da Z harfi ile Y harfi alınmıştır. Alfabeye son şekli böyle verilmiştir.

Türk Latin Alfabesinin Özellikleri Nelerdir?

Latin alfabesi harfleri her ne kadar dünya üzerinde aynı olsa da, Türkiye’de daha farklı simgeler de bu tablo içine eklenmiştir. Ğ, Ş, Ö, Ü, Ç ve büyük İ harfleri; klasik Latin alfabesi içinde yer almaz. Bu durum Türk alfabesini özel ve değerli kılan özelliklerin başında gelmektedir.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*