Homepage / Alfabeler / Havacılık Alfabesi
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler, Genel

Havacılık Alfabesi

Bu kodlama sistemi dünyadaki tüm havacılar tarafından bilinir ve kullanılır.

Havacılık alfabesi ile kast edilen (alfabe kelimesi kullanılsa bile) anladığımız anlamdaki bir alfabe değildir. Aslında İngiliz Latin Alfabesi harflerinin belli kelimeler kullanılarak kodlanmasıdır. Böylece havacılıkta kullanılan kısaltmaları (havaalanı isimleri, havayolu şirketlerinin isimleri vb. kodlanmıştır) ifade etmek, telsizde karşı tarafta bulunan kişiye hatasız şekilde iletmek mümkün olur. Tüm dünyada kullanılan kodların aynı olması sayesinde, farklı dillerde konuşan havacıların bile hava trafiği konusunda telsizde yaptıkları konuşmalar kolay anlaşılabilir hale gelir. Havacıların yanı sıra denizciler de aynı kodlama sistemini kullanırlar. Havacılık Alfabesi olarak anılan kodlama sistemi şu şekildedir:

a:alpha

b: bravo

c: charlie

d: delta

e: echo

f: foxtrot

g: golf

h: hotel

i: india

j: juliet

k: kilo

l: lima

m: mike

n: november

o: oscar

p: papa

q: quebec

r: romeo

s: sierra

t: tango

u: uniform

v: victor

w: whiskey

x: xray

y: yankee

z: zulu

Kodlamalar Nasıl Yapılır ve Ne İşe Yarar?

Bu kodlama sisteminde kullanılan harfler İngiliz Alfabesinde kullanılan harflerdir ve kodlamalar da İngilizce telaffuza uygun şekilde yapılır. Kodlamaya örnek vermek amacıyla, Türk Havayollarının 3’lü kodu olarak kullanılan THY ele alınabilir. THY kodu, Havacılık alfabesinde kullanılan ortak kodlama sistemine göre ‘tango, hotel, yankee’ olarak kodlanır, baş harfleri THY kısaltmasını, kodunu oluşturur. Telsizde konuştuğu kişinin bu kodlamayı yaptığını duyan görevli, konuştukları konunun THY hakkında yani Türk Hava Yolları hakkında olduğunu anlar.

Bu kodlama sisteminin kullanılmasının amacı ise havacılıkta iki tarafın kolay şekilde anlaşmasını sağlamak ve tüm evraklarda kullanılan kısaltmalar sayesinde işleri biraz daha kolaylaştırmaktır. Sistemin bir diğer faydası da maliyet avantajı sağlamak olarak gösterilmelidir. Havacılıkta tüm dünyada kullanılan mesajlaşma sistemi Sitatex isimli bir sistemdir. Bu sistemde ücretlendirme harf başına yapılmaktadır. Havalimanlarının isimleri, havayolu şirketlerinin unvanları, uçakların milliyetleri gibi birçok konuda kullanılan havacılık kısaltmaları, kullandıkları (oldukça pahalı) mesajlaşma sisteminde de önemli bir maliyet avantajı sağlamaktadır.

Ambulans uçaklarda ya da diğer uçaklarda seyahat eden hastaların veya diğer kişilerin adları gibi özel isimler de Havacılık Alfabesi kullanılarak kodlanır.

Kullanılan belirli kısaltmaların yanı sıra özel isimleri belirtmek gibi işler için de kodlama sisteminden faydalanılır. Örneğin uçak herhangi bir havaalanından kalktıktan sonra buradaki istasyon (Origin) uçağın gideceği alandaki istasyona (destinasyon) kalkış mesajı (Movement mesajı) gönderir. Böylece uçağın ulaşacağı yerde gerekli olan hazırlıkların yapılması sağlanmış olur. Uçakta özel hizmet verilmesi gereken, yardıma ihtiyaç duyan ya da hasta olan yolcular (ve gerekliyse isimleri, diğer bilgileri) PSM(Passenger Service Message) olarak kodlanan bir mesaj çekilerek bildirilir. Örneğin uçakta ‘Ali Kaya’ isminde bir hasta varsa; alpha- lima-india// kilo- alpha- yankee-alpha olarak kodlanan ismi, uçak dünyanın herhangi bir yerindeki havaalanına, mesela Çin’de bir havaalanına inse bile hatasız olarak iletilir.

Havacılık Alfabesinin Kullanım Amacı

Havacılık alfabesi olarak isimlendirilmekten daha çok ‘Havacılık Dili’ olarak adlandırılması doğru olan bu kodlama sistemini kullanmanın asıl amacı, dünyanın her yerindeki havacılık birimleri arasında standardizasyon sağlamaktır. Telsiz veya telefon görüşmeleri ile yapılan haberleşmelerde bazı anlaşmazlıklar ya da kesintiler olabilir. Özellikle farklı dilleri konuşan havacılar arasında yapılan haberleşmelerde bu anlaşmazlıkları önleyen Havacılık Dili ya da Havacılık Alfabesi, kazaları önleyen çok önemli bir araç olarak kabul edilmesinin yanı sıra, havacılık şirketlerinden hizmet alan yolcuların/şirketlerin işlerinin aksamasını da önlemektedir.

Kodlamada İngilizce kullanılmasının sebebi ise uluslararası alanda en geçerli iletişim dilinin İngilizce olmasıdır. Havacılık sektöründe görev yapan kişilerin İngilizce dil seviyeleri yeterli olmasa bile Havacılık Alfabesi olarak adlandırılan kodlama sistemindeki kodları bilmeleri zorunludur.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*