Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Hint alfabesi harfleri Hindistan’ın yerel halkı tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Hintlilere göre alfabeler kutsaldır ve bu nedenle pek çok farklı türde yazıya dökülmüştür. Hint alfabesinin diğer ismi Devanagari alfabesidir. Hintçe yazı yazma için bu alfabenin biliniyor olması önemlidir. Dil Hint-Avrupa dil kökenine sahiptir. Mesela Pakistan’ın dili Urducadır. Bu dil Arap alfabesinden kelimeler kullanır. Türkçe ile de etkileşimi vardır. Bunun nedeni çok uzun zaman uygarlıkların bir arada yaşamasıdır.

Hintçe Nasıl Bir Dil?

Bazı durumlarda Hintçe alfabe Türkçe alfabeye benzerlik gösterebiliyor. Ancak temeli Sanskrit dilidir. Sanskrit dili şuan için kimse tarafından kullanılmıyor, değiştirilmiş olan dil, Hintçe olarak yansıtılıyor. Hintçenin temelinin diğer yarısı ise Arapça ve Farsçadan oluşmaktadır. Aynı coğrafya üzerinde yaşanmış olmasının en önemli etkisi dil etkileşimidir. Hintçe çok esnek bir dildir. O nedenle farklı dillerden ekleme almaya çok müsaittir. Bu nedenle Hintçe denildiğinde Arapça, Farsça, Türkçe gibi diller etkisini gösterecektir.

Hintçe Özellikleri Nedir?

Gerek Hintçe isim yazma için gerek ise okuyabilmek için harflerin ve okunuşların bilinmesi gerekiyor. Dil özelliklerini bilen biri için dili kavramak zor olmayacaktır. Aşağıda dilin tüm özellikleri karşınıza çıkıyor:

  • Bu alfabe içerisinde yazılar soldan sağa doğru yazılmaktadır.
  • Alfabe içerisinde toplam 28 adet harf bulunmaktadır.
  • Küçük ya da temel harf barındırmamaktadır.
  • Yazı yazarken herhangi bir noktalama işareti kullanmaya ihtiyaç duyulmaz.

Hintçede Bilinmeyenler

Hintçe Doğu tarafında sıklıkla kullanılan bir dildir. O nedenle dil yapısını, kurallarını bilmek gerekiyor. Nasıl Hintçe öğrenebilirim diye sormadan önce dilin kurallarına odaklanmak gerekiyor. Bir kere yazı yazarken bazı harfler ondan sonraki gelecek olan kelimeler ile bir arada bulunamayabilir. Çok fazla ünlü harf barındırmaz. Bunun yanında seslerin uzun bir şekilde kullanılması durumu vardır. Hem “O” hem de “Ö” harfi alfabe içerisinde kullanılmıyor. Harflere işaret konulduğunda seslendirme işlemi yapılmış olur. Bunun dışında sadece 3 adet sesli harf vardır. Dili öğrenebilmek için harflerini, okunuşlarını, yazılışlarını bilmek gerekiyor. Bunun yanında ses uzatma, dilin en zor olan kısımları arasında bulunuyor.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*