Homepage / Alfabeler / Alfabelerin Özellikleri / Hiragana Alfabesi
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Hiragana alfabesi harfleri Japonca kökenlidir. Kanji alfabesi olarak da tabir edilebilir. Japonca yazı yazarken bağlaçları ya da edatları yazmak için bu alfabe kullanılmaktadır. Yani hece yazısı olarak kabul edilebilir. Çince kökeni de olan dil Japonca alfabesine destek vermektedir. Pek çok kişi Japon alfabesi kullanabilmek için Hiragana harflerine ihtiyaç duymaktadır. Kelime köklerine ekler verilerek türetilen kelimelerden oluşmaktadır.

Hiragana Nasıl Bir Dildir?

Dil ailesine bakıldığı zaman Ural-Altay dil ailesine mensup olduğu bilinmektedir. Hem Japonca hem de Türkçe birbirine oldukça çok benzemektedir çünkü ikisi de aynı dil ailesinde yer almaktadır. Eğer ki kökü Japonca olan bir kelime var ise o zaman Hiragana alfabesi kullanılabilir. Hiragana alıştırmaları yaparken 46 adet temel hece çalışmak gerekiyor. Heceler Japoncada bir ses olarak kabul edilmektedir. Eğer ki Kanji kullanımı yapılmayacaksa o zaman heceler arasında boşluk bırakılmaması gerekiyor.

Hiragana Alfabesi Özellikleri

Söz konusu Hiragana alfabesi olduğunda Japonca ile oldukça benzer özelliklere sahiptir çünkü Japoncanın tamamlayıcısı durumundadır. Japonca Hiragara kelimeler birbirini tamamlayarak anlam ortaya çıkarır. Hiragara dilinin herhangi bir anlamı yoktur. Aşağıdaki özellikler dili kullanabilmeniz için kolaylık sağlar.

  • Alfabe içerisindeki her bir hece bir ses ifade etmektedir.
  • Ses ifade eden kelimeler herhangi bir anlam barındırmamaktadır.
  • Toplamda 46 farklı hece yer almaktadır.
  • Uzatma yapılması zorunlu olan bir dildir.

Hiragara Zor Bir Dil Mi?

Pek çok kişi Hiragara çeviri işlemlerini yaparken çok zorlanabiliyor çünkü bu dilin kelimeleri herhangi bir anlam barındırmıyor. Bunun nedeni Japoncanın ek kelimelerini oluşturuyor olmasıdır. Yani Japonca bilen biri için Hiragara alfabesini kavramak çok zor olmayacaktır. Ancak Japonca bilmiyorsanız Hiragara dilinden herhangi bir şey anlamanız mümkün olmayacaktır. Yazı dili kullanıldığında her zaman yumuşatmalar karşınıza çıkıyor. Bunun yanında birleşmelere de dikkat etmek gerekiyor. Hiragara alfabesinde hem yumuşatma hem de birleşme çok önemlidir. Anlamlı bir şeyler ortaya çıkarabilmek için bu iki unsura dikkat etmek gerekiyor. Kişiler Japoncayı daha iyi konuşmak istiyorsa mutlaka Hiragara alfabesinden yardım alınması gerekiyor. Çünkü iki dil birbirinin tamamlayıcısıdır.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*