Homepage / Alfabeler / Hiyeroglif Alfabesi
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler

Hiyeroglif Alfabesi

Hiyeroglif alfabe resimleri 5 bin yıl önce ortaya çıkmıştır. Şuan için kullanılan pek çok dil Fenike dilini anımsatmakta, temel olarak onu kabul etmektedir. Ancak Mısır dili Fenike dilinden de çok daha önce ortaya çıkmıştır. Fenike dilinin ilham kaynağı Mısır Alfabesi olmuştur. Mısır Hiyeroglif alfabesi ve anlamı hala gizemini korumaktadır. İçerisinde bir heceyi, bir cümleyi ya da bir kelimeyi ifade eden semboller bulunmaktadır. Yani içerisinde 700’e yakın sembol bulunduran bir dildir.

Hiyeroglif Dili ve Anlamı

Mısırlıların okuma ve yazma oranı oldukça düşüktü. Bunun nedeni ise Mısır Hiyeroglifleri çok zor anlaşılıyor ve okunuyordu. Yazılar sadece soldan sağa değil, sağdan sola, yukarıdan aşağıya ya da aşağıdan yukarıya doğru okunabiliyor, yazılabiliyor. Yazıyı anlayabilmek için sembollerdeki hayvan ya da insanların yüzünün ne tarafa baktığına odaklanmak gerekiyor. 3 farklı yazım seçeneği Mısır yazılarında kendini gösteriyor. M.S.300’lü yıllarda kullanılan dillerden biri sadece katipler ve rahipler tarafından kullanılıyordu. Demotik tarzındaki yazılar ise günlük yaşamda kullanılmaktaydı. Demotik tarzda semboller çok daha anlaşılır oluyordu. Bir de Yunan Alfabesine 6 harf eklenerek üretilen Kıpti alfabesi bulunuyor.

Hiyeroglif Dilinin Özelliği

Pek çok kişi Hiyeroglif nedir nasıl okunur sorusunu soruyor. Ancak bu dili öğrenmek ve hemen sökmek sanıldığı kadar kolay olmuyor. Aşağıda dilin ne kadar zor olduğu ve nasıl okunması gerektiği ifade ediliyor.

  • Sembollerden oluşuyor olması okunmasını ve yazılmasını zorlaştırıyor.
  • Mısırlıların zamanında okuma yazma düzeylerinin düşük olmasına neden olmuştur.
  • Sağdan sola, yukarıdan aşağıya okunabiliyor olması kafa karıştırıcıdır.
  • Okunacak bölümü anlamak için hayvan ve insan figürlerinin yüzüne bakmak gerekmektedir.

Mısır Dili Hiyeroglif

Yunanca ile Mısırca arasında benzerlikler bulunuyor. Bunun en önemli kanıtlarından biri ise eski kaynaklarda hem Yunanca hem de Mısır alfabesinin aynı anda kullanılmasıdır. Mısır dilini biraz değiştirmek Yunan alfabesini ortaya çıkarıyor. Bu sayede Yunanca bilenler Mısır yazılarını daha rahat okuyabiliyor. Hiyerogliflerde ne yazıyor sorusuna yanıt vermek uzman bir dil bilimci için bile günümüz şartlarında oldukça zor olduğundan, kişilerin bu dili öğrenmesi çok zaman alıyor.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*