Homepage / Alfabeler / Alfabelerin Özellikleri / İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

İbrani alfabesine sahip Türk boyu olarak genelde Hazarlar bilinir. Tarih boyunca farklı coğrafyalarda hakimiyeti olan, bu nedenle de çok sayıda farklı dili benimsemiş olan Türkler latin alfabesine 1928 senesinde geçiş yapmıştır. Yaygın olarak Göktürk alfabesi ve Arap alfabesini kullandığını söyleyebileceğimiz Türk boyları ibrani alfabesini de dönem dönem kullanmıştır. Buna rastlamak için geçmiş dönemlere ait dini yazıtları incelemek ve çıkarım yapmak yeterli olacaktır. İbrani alfabesini kullanan farklı kültürler olsa da günümüzde İsrail öne çıkmaktadır. İsrail’in tek resmi dili artık İbranice olarak belirlenmiştir diyebiliriz.

İbranicenin Özellikleri Nelerdir?

  • Fiil kökünün asıl manası üç ünsüz harften türer. Bu kökün başına ya da sonuna harf gelerek yeni anlam oluşur.
  • İbranice üç ünsüz harften meydana gelen eylemlerden üreyen bir dildir.
  • İbranicede birleşik fiiller çok fazla yoktur.
  • İsim çekimleri İbranicede bulunmaz. İsim çekimleri yerine i hali, de hali gibi ön ekler vardır.
  • İsimler erkek ve dişi olarak ikiye ayrılır. Bunun dışında tekil, çoğul, ikil çoğul olarak ismin üç halinden de bahsedilebilir.
  • Fiillerde zaman kavramı İbranicede yoktur. Zaman yerine dikkat edilen işin bitmiş ya da bitmemiş olması durumudur.

Türklerin Kullandığı Alfabeler Nelerdir?

Türklerin kullandığı alfabeler oldukça fazla olduğu için tarih boyunca pek çok farklı dile ev sahipliği yapmış olan Türk coğrafyası sonunda 1928 senesinde harf devrimi ile latin alfabesini kabul etmiştir. Latin alfabesi öncesinde çok sayıda farklı dilin konuşulduğu Türk boylarında soğut alfabesi, brahöi alfabesi, tibet yazısı, Süryani alfabesi,ermeni alfabesi, grek alfabesi gibi alfabelerden bahsedebiliriz. Göktürk alfabesi de Türk boylarının uzun bir dönem kullandığı alfabeler arasında yer almaktadır.

İbrani Alfabesini Kullanan Türkler

Hazarlar gibi Museviliği benimsemiş olduğunu söyleyebileceğimiz Türkler ibrani alfabesini uzun yıllar kullanmıştır diyebiliriz. Dini metinlerde bu alfabeye çok sık rastlanmaktadır. Hazarların varisi olarak kabul edilen Karay Türkleri de hala daha dini metinlerde bu alfabeye yer vermektedir. Uygur alfabesi ve arap alfabesi, kiril alfabesi gibi farklı alfabeleri Türk boylarında görmek oldukça mümkündür.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*