Homepage / Alfabeler / Irak Alfabesi
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler

Irak Alfabesi

Irak’ın kullandığı alfabe, uzun dönemlerden beri Arapçadır. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan ülke, daha eski yıllarda çok farklı alfabeler kullanmıştır. Irak alfabesi tanımlaması yaptığımız zaman, akla hemen Arapça gelmektedir. Fakat Irak içinde bir bölgede yoğun olarak Kürtçenin de kullanıldığını görmekteyiz. Bundan dolayı Kürtçe alfabesi kavramı merak edilmektedir.

Kürt Alfabesi Tarihi

Eski Kürt alfabesi, birçok farklı medeniyet ile yaşanan etkileşim sonrasında ortaya çıkmıştır. Bunun öncesinde ise çok eki uygarlıklara ait olan bir takım alfabelerin Kürtler tarafından tercih edildiğini görmekteyiz. Buna göre ilk defa Sümer çivi yazısının Kürtler tarafından kullanıldığını söylemek mümkündür. Buna ek olarak Pehlevi alfabesi de tercih edilmiştir. Bu abece içinde 24 harf vardır. 3.yüzyıldan itibaren bu abece ile çok çeşitli eserler verilmiştir. Arami harf topluluğunun da Kürtlerin tarihinde çok önemli bir yeri vardır. Kullanılan bir diğer abece ise Avesta olarak karşımıza çıkar.

Kürtçe Alfabe Özellikleri Nasıldır?

İlk Kürt alfabesi, 1932 yılında hazırlanmış ve kullanıma sunulmuştur. Bunu yapan kişi ise Celadet Ali Bedirhan ismindeki bir şahıstır. Alfabenin ortaya çıkışında Latin harflerinden bir esinlenme olduğu çok açıktır. Abece içinde toplam 31 harf vardır. Ö harfi yoktur. Türk alfabesinden farklı bir şekilde Q, W ve X harfleri mevcuttur. Ayrıca İ ve Ü yerine bunların şapkalı olanları tercih edilmiştir.

Med Alfabesi Nedir?

Bölgede kullanın en eski alfabelerin başında ise Med Alfabesi gelmektedir. Kürtlerin kullanmış olduğu bir diğer abecedir. Büyük Med İmparatorluğu zamanında tercih edilen bu alfabe, daha sonraları yerini başka abecelere bırakmıştır. Özellikle Irak’ın büyük bir kesiminde, tarihi dönem içinde kullanıldığını söylemek mümkündür.

Arapçanın Doğuşu

Arapça, dünyanın en eski dillerinden birisi olarak dikkat çekmektedir. Irak’ın şu an resmi dilidir. Fenike ve Nebati uygarlıklarına kadar uzanan bir geçmişi vardır. Arap alfabesi de bundan etkilenilerek oluşturulmuştur. Günümüzde birçok Arap ülkesinde kullanılır. Bunun yanı sıra İran’da da tercih edilmektedir. Yerel lehçe farklılıkları vardır. Kur’an-ı Kerim’in bu dilde inmesi, Arapçanın çok önemli olmasını sağlamıştır. Son derece zengin bir dildir.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*