Homepage / Alfabeler / Alfabelerin Özellikleri / Irk Bitig Alfabesi
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Irk Bitig yazımında kullanılan alfabe, birçok kişi tarafından merak edilir. Her şeyden önce bu iki kelimenin ne ifade ettiğini bilmek geliyor. Irk Bitig, eski Türklere ait olan bir falcılık kitabıdır. Bu kitap içerisinde birçok farklı bilgi yer alır. Tüm veriler ise Orhun alfabesi ile yazılmıştır. Türk mitolojisinin en önemli eserlerinden birisi olarak kabul edilen kitap, Türklerin çok eski dönemlerden beri falcılık ve astroloji ile ilgilendiğini açık bir şekilde göstermektedir.

Irk Bitig Özellikleri Nelerdir?

Irk Bitig fal örnekleri ile dolu bir kitaptır. Küçük bir şekilde hazırlanmıştır. Çin kağıdı kullanılarak tasarlanmıştır. Sarı renklidir. Kalın ve kuvvetli olan yaprakları sayesinde günümüze kadar bozulmadan gelebilmiştir. Bu kitabın sayfa uzunluğunun 13.1 cm olduğunu görmekteyiz. Genişlik ise 8.1 cm şeklindedir. Tabakalarda dikme yöntemi yerine tutkal ile yapıştırma sistemi tercih edilmiştir. Kitabın üzerinde cilt mevcut değildir. Irk, fal anlamına gelmektedir. Bitig ise kitap demektir. Buradan hareketle eserin Türkçe karşılığı fal kitabıdır.

Irk Bitig Hakkındaki Bilgiler Nelerdir?

Irk Bitig hakkında birçok farklı veri söz konusudur. Buna göre kitabın yazılmış olduğu tarihin 930 yılı olduğu tahmin edilmektedir. Ancak bu bilgi halen tartışmalıdır. Kitabın adandığı kişi İtaçuk Sengün’dür. Eski Uygur Türkçesi kullanılmıştır. Orhun alfabesi ile yazılmıştır. Irk Bitig pdf şeklinde internet üzerinden indirilebilir.

Orhun Alfabesi

Kitap, Orhun alfabesi ile yazılmıştır. Bu alfabe, Türklerin kendilerine olan ilk milli alfabe olarak da bilinir. Farklı isimleri vardır. Köktürk ya da Göktürk şeklinde de telaffuz edilmektedir. Yenisey yazıtlarında tam 100 harften oluşsa da, Orhun yazıtları üzerinde bu sayı 38 olarak göze çarpmıştır. Böylelikle alfabenin 38 harften oluştuğunu söylemek gerekmektedir. Harflerin 4 tanesi ünlü, yani seslidir. Bu harfler, Türkçede kullanılan sesli harflere denk gelmektedir. 34 harf ise sessizdir. Sessiz harflerin sayısının çok fazla olması, aynı sesi veren harflerin çok olması ile alakalıdır. Birçok farklı alanda kullanılmıştır. Irk Bitig oku işlemini yapabilmek için bu alfabeyi öğrenmek şarttır. Günümüzde özel kurslar ile alfabenin eğitimini almak mümkündür.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*