Homepage / Alfabeler / Alfabelerin Özellikleri / İşaret Dili Alfabesi
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

İşaret dili, işitme engeli olanlar için oluşturulan en avantajlı iletişim seçeneklerinden bir tanesidir. İşitme güçlüğü yaşayan ve düşündüklerini ifade edemeyenler, işaret dili ile çevresindekilerle etkileşime geçme fırsatı bulurlar. İşaret dili öğren fırsatı sayesinde işitme engelli olanlarla kolay bir şekilde iletişim kurmak ve problemlerini anlamak mümkün hale gelir. Ancak belirtilen dili tam anlamı ile öğrenmek sanıldığı kadar kolay değildir.

İşitme Engeller Açısından Avantajlı

Vücut dili kullanılarak kendini ifade etme fırsatı oluşturulan işaret dili, son dönemde hem Türkiye’de hem de dünyada yaygınlaşmaya başlamış durumdadır. İşaret dili kelimeleri fazla olduğu için işitme engeli sorunu yaşayanlar açısından avantajlıdır.

  • İşaret dili her ülkenin gramerine ya da alfabesine göre özel olarak düzenlenir.
  • Her ülkenin kendisine özgü bir işaret dili olmak ile birlikte öğrenmesi sanıldığı kadar kolay değildir.
  • Sözel diller ile işaret dili arasında ciddi ve önemli farklar bulunur.
  • İki ülke vatandaşının işaret dili ile kendisini problemsiz bir şekilde anlatması neredeyse imkansızdır.

İşaret dili için evrensel bir alfabe ve gramer oluşturulmadığı için ülkeler arasında farklılıklar oluşur.

Görsel Kılavuz Mevcut

Türk işaret dili alfabesi üzerine yapılan çalışmalar, ülkemizde 1995 yılı ile birlikte başlamıştır. Görsel kılavuzun oluşturulması ile birlikte belirtilen dili öğrenmek daha kolay hale gelmiştir. İşitme engeli olanların konuşma problemi de yaşadığı düşünüldüğünde, işaret dili bu tür rahatsızlıklarda kendini en iyi şekilde ifade etme yöntemlerinden bir tanesidir.

Her İşaret Diline Farklı Gramer

Hem ülkemizde hem de dünyanın farklı noktalarında her işaret dili için farklı gramer oluşturulur. Sanıldığı kadar pratik olmayan dil alfabesi için gramerler özel olarak hazırlanır. İşaret dili kelimeleri ve gramerleri hakkında bilgi sahibi olanlar, bu sayede problem yaşamadan kısa süre içerisinde bilgi birikimlerini arttırırlar. Farklı insanlar ile iletişim kurmak ve işitme problemi olanların da kendilerini ifade etmelerine yardımcı olmak adına işaret dili, oluşturulan en özel seçeneklerden bir tanesidir. Doğuştan işitme problemi olanların sorun yaşamamak adına küçük yaşlarda işaret dili öğrenmeleri önemlidir.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*