Homepage / Alfabeler / Alfabelerin Özellikleri / İspanyolca Alfabe
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

İspanyolca alfabesi Latin gruptan olup 27 harf üzerine kurulu. Türkçe ile oldukça benzer kelimelere sahip. Yazıldığı gibi okunduğundan dolayı kolay öğrenilir. Dünyada en çok konuşulan 3.dil olan İspanyolca Hint Avrupa Dil ailesinin Avrupa koluna ait.

İspanyolca Hakkında

Yapılan araştırmalara göre geleceğin 10 dili arasında ilk sırada İspanyolca karşımıza çıkıyor. Dünyada yaklaşık 400 milyon kişi tarafından anadil olarak kullanılmakta olup 21 ülkenin ise resmi dilidir. İspanyolca dilinin en çok konuşulduğu ülkeler ise; ABD ve Meksika. Bunun yanı sıra yükselen ekonomi ülkeleri arasında yer alan Şili, Arjantin, Meksika ve Kolombiya’da da bu dil konuşulmakta.

İspanyolca Dil Özellikleri: Hint Avrupa grubunda yer alan Fransızca ve İtalyanca ile benzer dil özelliklerine sahip olan İspanyolca en çok Portekizce ile ortak nokta barındırır. Eğer bu dillerden birine hakimseniz İspanyolcayı öğrenmeniz daha kolay olacak.  Diller arasındaki farklılıklar daha çok telaffuz konusundadır.  Yazılı metinlerde bu farkı hissetmezsiniz ancak konuşma esnasında bir dili bilen diğerini anlamakta zorluk çekebilir. İspanyolca telaffuz kuralları öğrenildikten sonra daha rahat konuşma imkanı yakalarsınız. İspanyolca dil özellikleri ise şu şekildedir;

  • İspanyolcada kelimeler eril ve dişil olarak iki kısma ayrılır.
  • Dişi tanımlık –la ile eril tanımlık ise –el ile ifade edilir.
  • -a ile biten kelimeler dişil olarak tanımlanır. Bunun yanı sıra o ile biten kelimelerde İspanyolcada erildir.
  • İspanyolca kelimeler eril ve dişil olarak incelendiğinde örneğin; kız arkadaş için la amiga söz grubu kullanılırken erkek arkadaş için el amigo kullanılır.
  • Sıfatlar ile beraber kullanıldığında ise ismin dişil ya da eril olmasına göre değişiklik gösterir.
  • İspanyolca Sayılar ise okunuşlarına göre örnek vermek gerekirse şu şekildedir; uno : 1, dos: 2, tres: 3…
  • Zarfların ve sıfatların kısaltma amaçlı olarak yüklem sonuna eklenmesi İspanyolca öğrenmenin matematik yapısını oluşturuyor.
  • İspanyolcada tüm zamanlarda ayrı dilek kipleri ve çekim kipi kullanma zorunluluğu vardır.

İspanyolca alfabe yazılışı ve okunuşu bu ve buna benzer kurallar çerçevesinde belirlenir.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*