Homepage / Alfabeler / Alfabelerin Oluşumu / İsrail Alfabesi
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

İbranice alfabesi Yahudiler tarafından kullanılmaktadır. Bu dil Yahudilere göre kutsal bir dildir çünkü 3300 yıl önce Hz.Musa’ya gelen Tevrat’ta bu dil kullanılmaktadır. İbrani alfabesi hakkında bilgi alırken bu dilin kutsal bir dil olarak kabul edildiğini unutmamak gerekiyor. Kökenine bakıldığı zaman Fenike alfabesine çok benzer olduğu görülüyor. Bu nedenle M.Ö.2000 yıllarında gelişme gösterdiği biliniyor. M.Ö. 1000 yıllarına kadar da değişimini sürdürdüğü biliniyor. Ancak bu tarihten sonra bozulduğu ve yok olduğu tahmin ediliyor. İbranice yerine Arami alfabesi benimsenmiştir. Aramice kullanılmış ve Tevrat’ın çevrisi bile Aramice dili ile yapılmıştır.

Aramice Dili Tarihi

Tarihi ve İbrani alfabesi özellikleri dil bilimciler için her zaman cezbedici olmuştur. İbranice alfabesi Aramice alfabesinden türetilmiş ve günümüzde kullanılmaya başlanmıştır. 19.yy başlarında Siyonizm akımı oldukça fazla yayılmaya başladı. Bu akım Yahudi milliyetçiliğini barındırdığı için bu tarihten sonra İbranice kullanımı da oldukça artmış oldu. Şuan kullanılan İbranice, “modern İbranice” olarak kabul ediliyor. Filistin’de ve İsrail Devleti’nde Arapça ve İbranice resmi dil olarak kabul ediliyor.

İbranice Özellikleri Nasıldır?

İbranice şuan için hem İsrail Devleti’nde hem de Filistin’de resmi dil olarak kullanılmaktadır. Günümüze kadar çok değişime uğramış ve unutulmuş olmasına rağmen Siyonizm akımı ile birlikte tekrardan kullanılmaya başlanmıştır. İbranice büyü alfabesi ile günlük alfabe arasında farklılıklar vardır. Büyü için kullanılan alfabe çok daha eski, unutulan alfabeyi barındırıyor. Günümüzde kullanılan İbranice ise Modern İbranice olarak kabul edilen, dışarıdan harf ve kelime almış olan bir dildir.

  • Dil sağdan sola doğru bir şekilde yazılır ve okunur.
  • Sami dil grubuna bağlı olan bir dildir.
  • 22 adet temel sessiz harf içermektedir.
  • Sesli harfler için ise harflerin altına belirli işaretler konuşmaktadır.
  • Noktalamalar sayesinde dini metinlerin okunması da kolaylaşmaktadır.

İbranice Nerede Kullanılıyor?

İbranice kullanan çok fazla yer yok. Hele ki değiştirilmeden önceki İbraniceyi kullanan hiç kimse yok. İbranice alfabe okunuşu sağdan sola doğru yapılıyor. Bunun dışında dil İsrail Devleti ve Filistin tarafından kullanılıyor. Yahudilerin geneli bu dili kullanmayı uygun buluyor.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*