Homepage / Alfabeler / Alfabelerin Özellikleri / İtalyanca Alfabe
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

İtalyan alfabesinde 21 harf var. Ancak yabancı dillerden başka sözcüklerde geldiği için bu alfabeye 5 harf daha eklenir. A,b,c, d,e,f,g,i,l,m,n,o,p,s,t,u,v,z İtalyan alfabesindeki harflerdir. Sonradan eklenenler ise j,x,w,k,y harfleri. Türkçeden farklı olarak İtanca yazıldığı gibi okunan bir dil.

İtalyanca’nın Özellikleri

İtalyanca, İsviçre’de 66 milyon kişi tarafından konuşulan roman dilidir. Arjantin ve ABD’de yaşayan pek çok göçmen olmak üzere Fransa, Sicilya ve Sardinya’da da İtanyanca konuşulur. İtalyan alfabesi 21 temel harf üzerine kurulur.  Bu alfabe ile yazılmış olan ilk yazılı belgeler ise 10.yy’dan kalma Latince mahkeme kayıtlarında yer alır. Önemli ilk edebiyat yapıtı da 12.yy sonlarında kalma Ritmo Lorenzo şarkısıdır.

Halkın konuşma lehçesi bölgeden bölgeye değişiklik gösteriyor. Ses sistemi açısından değerlendirildiğinde ise İspanyolca ve Latince ile benzerdir. İtalyanca harf bileşenleri Roman dil ailesindeki diller gibidir.

  • Sıfatlar ve adlar arasında uyum İtalyancada son derece önemlidir.
  • Durum belirten isim çekim eki ise kaldırılmıştır.
  • Belgili ve belgisiz tanımlar, gelecek ve geçmiş zamanla gösterilen ayrıntılı eylem sistemi vardır.
  • İsimlerin çoğul durumda -es, -s ekleri yerine eril ve dişil durumlarına göre farklı ekler ile gösterilmeleri; İtalyancanın Fransızca ve İspanyolcadan en önemli farkıdır.
  • Buna göre isimler çoğul durumda iken dişil olduklarında –e eki ile ve dişil olduklarında –i eki ile ifade edilir.

İtalyanca okunuş kuralları İngilizceden farklı olarak yazıldıkları gibi okunur. Ünlü bir harfin kalın ya da ince olması okunuşu etkiler. Örneğin; Ghe İtalyancada “Ge” şeklinde okunur. Go ise yine “Go” olarak okunuyor.

İtalyanca öğrenmek isteyenler  İtalyanca kelimeler pdf indir butonuna tıklayarak kelime haznesini genişletebilir. Bunun yanı sıra internet üzerinden bedava izleyebileceğiniz videolar sayesinde de bu dil hakkında bilgi sahibi olabilir ve en basit hali ile İtalyanca öğrenmeye başlayabilirsiniz. Hint Avrupa Dil ailesinin Romen kolundan gelen İtalyanca; Arjantin’de, Brezilya’da, Avustralya’da ve Kanada’da sıklıkla konuşuluyor. İtalyan asıllı göçmenler tarafından ise Amerika Birleşik Devletleri’nde de konuşulmaya devam ediyor. Dil geliştirmek adına İtalya’ya ya da bu dillerin konuşulduğu ülkelere gitmeniz daha yararlı olacaktır.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*