Homepage / Alfabeler / Japon Alfabesi Kaç Harftir?
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler, Genel

Japon Alfabesi Kaç Harftir?

Japonca, 5 bin yıl kadar önce Koreceden türediği kabul edilen bir dildir. Uzun süre boyunca sadece konuşma dili olarak kalmıştır. M.S.500 sonrasında ise Çin karakterlerinden esinlenen ve Kanji adı verilen bir alfabe ile yazılı hale getirilmeye başlamıştır. O dönemde Kanji alfabesinde bulunan karakter sayısının on binlere vardığını biliyoruz. Daha sonra yapılan dil reformları ile 1945 karakterden oluşan bir liste Kanji Alfabesi olarak kabul edildi. Bu karakterler dışında özel isimleri yazmak için kullanılan ve Kişi Adları Kanjileri olarak adlandırılan 983 karakterlik bir liste de resmi olarak kabul edilmiştir.

Japon alfabesi olarak kullanılan yazı sistemlerinin bir kısmı.

Kanji Alfabesinden türetilen ve Hiragana olarak isimlendirilen alfabe ise Kanji karakterlerin yazımında, Japoncaya girmiş olan yabancı kelimelerin yazımında, kelime köklerine getirilen eklerin yazımında ve Kanjilerin yazımını göstermek amacıyla kullanılmaktadır. 46 karakterden meydana gelen bir alfabedir.

Yine Kanji alfabesinden türetilen Katakana Alfabesi de 46 karakterden oluşmaktadır. Japoncayı yazmak için kullanılan üç yazı sistemi arasında bulunan Katakana, eski çağlarda genellikle rahipler tarafından kullanılan bir yazı sistemi olarak görünmektedir. Kanjilerin bir kısmının kullanılmasına dayanır. Japonca ve kullanılan alfabe ile ilgili yapılan reformlar sonrasında daha çok yabancı kökenli kelimelerin yazılı hale getirilmesi amacıyla kullanılmaya başlamıştır.

Hiragana ve Katagana Alfabeleri

Japoncayı yazmak için kullanılan bu 3 alfabeden Kanjinin dildeki tüm kelimeleri karşılamayı hedefleyen ve aslında binlerce karakterden meydana gelen bir yazı sistemi olduğunu söylemek mümkündür. Hiragana ve Katakana ise bir heceye karşılık bir harfin geldiği 46’şar karakterden oluşan ve dildeki bazı sözcükleri yazmayı sağlayan yazı sistemleri olarak gösterilebilir.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

One Comment

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*