Homepage / Alfabeler / Alfabelerin Özellikleri / Japonca Alfabe Öğren
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Japonca alfabe öğrenmek modern dünyada İngilizce ile beraber en çok ilgi çeken konulardan biri haline gelmiştir. Japonca alfabesi yazılması 4 ayrı yazı sistemi ile gerçekleşmektedir. Japoncada bazı yazı stillerinin öğrenilmesi oldukça zordur; örneğin Kanji alfabesindeki bir harf Kanji dilinde sıklıkla birden fazla anlama gelmektedir. Bu da çok fazla harf öğrenmek gerektiğine işaret eder.

Japonca Yazı Stilleri

Japonca öğrenmek isteyenlerin sayısı gittikçe artmaktadır. Japoncada üstte de belirtmiş olduğumuz 4 farklı yazı stilinin ne olduğunu aşağıda sıralayalım:

  • Hiragana
  • Kanji
  • Romaji
  • Katakana

Kısaca hepsinden bahsetmek gerekirse;

Kanji: Kanji alfabesi temelde Çinlilere aittir. Çince ve Japonca okunuşları normalde farklıdır ancak Japonlar Çince okunuşlarını da kullanmaktadırlar. Kanjiler birçoğunuzun aşina olduğu küçük resimleri sembolize etmektedir. Japon alfabesi Kanji eğik kombinasyonlardan ya da çizgilerden oluşur.

Hiragana ve Katakana: Bu ikisi birbirleri ile birkaç işaret dışında aynıdır. Bu yüzden Kana olarak isimlendirilirler. Normalde alışkın olduğumuz Latin alfabesinde her ses için bir harf kullanılmaktadır. Kanada ise her hece için bir harf bulunur.

Romaji: Romaji Japoncada Latin alfabesi ile ilişkilendirilebilir. Bu alfabe ile Japonca Latin alfabesi ile ifade edilip, yazıya dökülebilmektedir. Tarihte Japonların bu alfabeye önem vermesi İkinci Dünya Savaşı’nın sonrasına denk gelmektedir.

Japoncada Yazı Stillerinin İşlevleri

Japon alfabesi 4 farklı yazı sistemine sahiptir; peki bu ayrım niçin yapılmıştır? :

Çince yazım karakterleri Japonca dilinde Kanji adını almaktadır. Hiragana alfabesi ise Japonca kökenli olan kelimeleri yazmak için kullanılmaktadır. Japonca dilinde yabancı kökenli kelimeler de bulunmaktadır. Bu kelimeleri ayrı bir alfabe ile yazan Japonlar Katakana alfabesini kullanırlar.

Romaji ise esas olarak bir alfabe sayılmamaktadır. Romaji belirttiğimiz gibi Japoncanın Latince olarak yazılmasını ifade etmektedir. Japoncada yazı stilleri arasındaki ayrımlar bunlardan oluşmaktadır.

Japonca Dünyada Kaçıncı Sırada?

Japonca dili tüm dünyada en çok kullanılan 10. dildir. Japoncayı toplamda 124 milyon kişi kullanmaktadır. Çince ise dünyanın en çok konuşulan ikinci dilidir. Latin dillerini bütün olarak almazsak Çince birinci sırada gelmektedir. Dünyanın en çok konuşulan alfabesi Latin alfabesidir.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*