Homepage / Alfabeler / Japonca Çince Alfabe
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler

Japonca Çince Alfabe

Japonca Çince alfabe ilk olarak Çin’de gelişti. Ardından yazı sistemi ise Japonya’da oluşturuldu. Japonlar, Çin yazı sistemini ödünç aldı. En sonunda ise Çin karakterlerini geliştirerek kendi tarzlarını oluşturdular. Bu sebeple de Çince ve Japoncada benzer pek çok ses var.

Çince Yazma Sistemi Hakkında

Çin dili ile ilgili bilinen en önemli özelliklerden biri Çin alfabesi içinde yer alan karakterlerin alfabe ve kompakt bir hece oluşturmamaları. Çince karakterler, nesneleri gösterebilen ya da soyut kavramları temsil edebilen gliflerdir.

Çin konuşma dili ise aslında sanıldığından daha kolay. Ancak Çin kültüründe birinci yeri yazı dili alır. Uzak Doğu’da gelişen ve Çin medeniyetinin gelişmesini sağlayan yazı dilidir. Çince incelendiğinde tek heceli bir yazı dili olduğu görülür. Her hece bir kelime yerine kullanılır. Tüm dilde 800’e yakın esas hece bulunur. Bu heceler üretildiğinde ise ortaya bileşik kelimeler çıkar.

Çincenin bilinmesi gereken bir diğer özelliği ise kelimelerin değişmemesi. Kelimeler değişikliğe uğramaz. İsim, fiil ve sıfat olarak kullanılabilirler. Ancak Çince fonotik bakımdan incelendiğinde fakir bir dil. Her kelimenin kendine göre bir tonu var. Bu durumda çeşitli kelimelerin doğmasına yol açar. Çince ve Japonca birbirinden etkilendiğinden dolayı benzer özelliklere sahiptirler.

Japonca Hakkında

Japonca soldan sağa yazılabildiği üzere yukarıdan aşağıya da yazılıyor. 45 temel sesleri bulunur. Bunun yanı sıra 51 harfleri vardır. Bu harfler yanına ufak bir çizik atıldığında ince okunur. Japonlar ilk olarak Çinlilerden etkilendikleri için yazmaya da Çin alfabesinden yararlanarak başladılar.  Japon alfabesi üç gruba ayrılır.  Hiragana alfabesi Japonca kökenli olan kelimelerin kullanılmasında tercih edilir. Bunun yanı sıra Katakana alfabesinde ise yabancı kökenli sözcükleri yazmak için kullanılır. Çince yazım karakterinin yazımında ise Kaniji alfabesi kullanılır. Bu nedenle Çin ve Japon dilinin ortaklaşan noktaları oldukça fazladır.

Japonca kolay mı diye merak edenler için her dil gibi bu dili öğrenmekte sabır ve azim gerektiriyor. Disiplinli bir çalışma ile verilen kurslara katılım sağlayarak Japonca öğrenmeniz mümkündür.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*