Homepage / Alfabeler / Alfabelerin Özellikleri / Japonca Hiragana Alfabe
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Japonca Hiragana alfabesi Japonca öğrenmek ve yazmak için en rahat yöntemdir. Japonca yazmak için birkaç farklı alfabe ve yazı sistemi bulunmaktadır. Hiragana alfabesi özellikle Kanjiye göre çok daha kolaydır. Kanji ile Japonca yazmak için çok sayıda harf bilmek gerekir. Hiragana alfabesi ile Japonca yazmak diğer yöntemlere kıyasla daha pratiktir.

Hiragana Alfabesi Nedir?

Japonca Hiragana Japon alfabeleri arasında yer almaktadır. Temel olarak Japonca’da heceleri ifade etmek için kullanılmaktadır. Japon alfabesinin Latin alfabesinden başlıca farkı her hece için bir harf kullanıyor olmalarıdır. Latin alfabesinde ise her ses için bir harf kullanılmaktadır.

Japonca’nın bazı temel özellikleri şunlardır:

  • Japoncada her harf bir heceyi tanımlar.
  • Japoncada 5 tane sesli harf bulunur. Bunlar a, e, i, u ve o’dur.
  • Heceler sesli ve sessiz harflerin birleşiminden oluşur. Örnek: ku, ka, ki vb…
  • Bazı seslerde değişikliğe uğramalar görülür. Örnek: Telaffuzu Tu yerine Tsu olarak yapmak
  • Yumuşak ve sert ünsüzler elde edebilmek için temel sembollerin üzerine bir takım işaretler koyulur. Örnek: “ ve 0

Hiragana alfabesi Japonya’da daha çok kadınlar tarafından kullanılmaktadır.

Hiragana Alfabesinin Kullanım Alanı

Japonca alfabe Hiragana ile Japonca kökenli kelimeler yazılmaktadır. Esas olarak Hiragana alfabesi Japoncada dil bilgisi ile ilişkili olan kelimeleri yazmaya yaramaktadır. Japoncada yer alan bağlaçlar, ekler vb. Hiragana alfabesi ile ifade edilmektedir.

Kanjiler, eğik kombinasyonlardan ve çizgilerden meydana gelirler. Resimli sembollerdir ve bunların Japonca kitaplarında yazı ile ifade edilmeleri de Hiragana alfabesi ile olmaktadır. Özellikle çocuklar için hazırlanan hikaye kitaplarında bu yöntem kullanılmaktadır.

Katakana ile Hiragana Arasındaki Farklar

Hiragana alfabesi çoğu kez Katakana ile ortak kullanılır ve benzerlikleri fazladır. Hatta Kana olarak ortak bir isimleri de mevcuttur.

Hiragana’ya göre Katakana alfabesi daha keskindir. Katakana alfabesi ile aynı şekilde kullanırlar çünkü Katakana Hiragana alfabesindeki sesler için tamamen uygundur. Burada temel fark Katakana alfabesinin Japoncadaki yabancı kökenli kelimeler için kullanılıyor olmasıdır. Ayrıca iki alfabe arasında birkaç tane farklı işaret de vardır.

Hiragana alfabesinin özellikleri temel olarak bu şekildedir. Japonya’da çocuklar ilk olarak Hiragana alfabesini öğrenirler.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*