Homepage / Alfabeler / Alfabelerin Oluşumu / Japonca Katakana Alfabe          
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler, Alfabelerin Oluşumu, Alfabelerin Özellikleri, Kullanılan Alfabeler

Japonca Katakana Alfabe          

Katakana alfabesi Japoncada kullanılan üç alfabeden biri. Genellikle bu alfabe yabancı sesleri yazmak adına kullanılır. Katakana karakterleri 46 adettir. Temel olan 46 karakter gocuon olarak adlandırılır.  Burada önemli olan husus karakterlerin çizimleri ve telaffuzları.

Japonca ve Katakana Alfabesi Hakkında

Japon alfabesi çeşitli sembollerden oluşur. Japon halkı bu alfabeyi kullanırken 3 tür alfabe daha kullanır. Bunlar içerisinde Katahana da bulunan Kanci ve Hiragana alfabeleri. Katahana harfleri Japoncadaki yabancı kökenli sözcükleri yazmak için kullanılır.  Hiragana alfabesine göre çok daha keskin hatlara sahiptir. Bu harflerin tamamına yakını keşişler tarafından bulunmuştur. Hiragana alfabesinde yer alan tüm harfleri karşılarlar. Katakana alfabesi ile isim yazma Çin isimleri söz konusu olduğunda tercih edilir.

Japonların Çinliler ile ilişkileri yaklaşık olarak 2000 yıl öncesine dayanır. Bu ilişkiler sonucunda ise alfabetik karakterler üretilmeye başlanmıştır. Daha öncesinde Japon dilinde Çince karakterler bulunmuyordu. Ancak Çin ile olan ilişkilerin artması sonucunda Kanci diye bilinen karakterler ortaya çıkmaya başladı.

Günümüzde de Japon alfabeleri ( Kanci, Katakana , Hiragana ) kullanılmaya devam ediyor. Japonca öğrenmenin ilk aşaması ise Hiragani alfabesini öğrenmekten geçiyor. Özellikle de bu dile yeni merak saranların Japon dil gramerini ve kelimelerini öğrenmeleri şart. Katahana alfabesinde kural olarak yabancı kelimelerin yazımı esas alınır. Japoncada kullanılan alfabelerin tümü birbirinin birer parçası niteliğindedir. Bir alfabenin eksik olması tüm düzeni bozacaktır.

Japon dilinde yer alan harfler orijinal olarak yukarıdan aşağı doğru ve sağdan sola doğru yazılır. Japon alfabesi Türkçe çeviri metinleri incelendiğinde ise benzerlik olarak ünlü sesler hedef alınır. Japon dilinde beş tane sesli harf bulunur. Türkçedeki sesli harfler ile aynıdır. Japoncadaki bu sesli harfler; a,i, o,e,u. Japonca Türkçenin de yer aldığı Ural Altay dil ailesine mensup olduğundan dolayı ses benzerliği olması oldukça normaldir. Ayrıca zamirlerin oldukça fazla olduğu Japon dilinde cümle öge dizilişleri de Türkçe ile benzer niteliktedir. Özne, nesne ve yüklem cümle dizilişi Japoncada da aynı şekildedir. Fiillerde tek başlarına bir durumu ifade etme niteliğine sahiptir.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*