Homepage / Alfabeler / Alfabelerin Özellikleri / Japoncada Kaç Alfabe Var
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Japoncada kullanılan alfabe sayısı 3’tür. Hiragana; Japonca kökenli olan sözcükleri yazmak için kullanılır. Katakana ise yabancı kökenli olan sözcükleri yazmakta kullanılıyor. Bunun yanı sıra Kanji, Çince yazım karakterlerinin Japoncada yazılma şeklini ifade eder. Japon alfabesinin Latin alfabesi ile yazılması ise Romaji olarak ifade edilir. Ancak bir alfabe değildir.

Japoncada Kullanılan Alfabelerin Özellikleri

Japon alfabeleri için yapılan araştırmalar sonucunda Japonya halkı tarafından 3 tür alfabe kullanıldığı ifade edilir. Kanci, Hiragana ve Katakana. Çinliler ile 2000 yıl öncesinde dayan ilişkiler sonucunda alfabetik karakterlerde üretilmeye başlandı. Daha öncesinde Japon dilinde kullanılan karakter sayısı oldukça azdı.

Dil bilimcilerin yaptıkları araştırmalar neticesinde Kanci dilinin ses ve manayı birlikte karşıladığı ortaya koyuldu. Fonotik alfabeler ile yapılan kıyaslamalar sonucunda da Kanci dilinin çok daha kolay öğrenildiği ve okunabildiği saptandı. Japon halkı, 50 kanci karakteri üzerinde değişiklikler yaptı. Daha sonra iki fonotit alfabe olan Katakana ve Hiragana alfabeleri doğdu.

japon hirahana alfabesi

Bu alfabeler birbirinden farklı değil. Aradaki tek fark Japon dilinde yer alan kelimelerin kökenlerinde. Hiragana alfabesi incelendiğinde kural olarak Japon diline has sözcüklerin yazımında kullanıldığı ortaya çıkar. Japon alfabesi Katakana alfabesinde ise Japon dilinin de dışında Japoncaya geçen kelimeler yazılırken kullanılır. Dışarıdan Japoncaya giren kelimeler oldukça kolay bir şekilde fark edilir.

Japon alfabesi Türkçe karşılığı çeşitli çeviri eserlerde incelenebilir. Bu özellikleri bakımından incelendiğinde Japoncadaki sesli harf sayısı 5’tir ve neredeyse Türkçedeki sesler ile aynıdır.

  • Japonca alfabe içerisinde yer alan sesli harfler; a,i,u,e,o.
  • Filler ise Türkçede olduğu üzere tek başlarına bir durumu ifade etme özelliğini karşılar. Cümlelerin temel ögesidir.
  • Ancak Japoncada şahıs ekleri bulunmaz. Türkçede geliyorum, geliyorsun gibi çekime uğrarken Japonca için bu tarzda bir kural yok. Dinleyiciler doğrudan kendileri anlar.
  • Japon alfabesinde geçmiş zaman ve geniş zaman kullanılır. Ayrıca fiillerin sonuna kibarlık anlamını taşıyan birtakım ekler yerleştirilir.

Japoncada sosyal statülere göre değişiklik içeren kelime grupları da vardır. Japonca, Türkçenin de içinde bulunduğu Altay dil ailesi grubundadır.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*