Homepage / Alfabeler / Alfabelerin Özellikleri / Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır?
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler, Alfabelerin Özellikleri, Kullanılan Alfabeler, Türk Alfabeleri

Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır?

Kiril alfabesinin kullanıldığı ülkeler arasında Slav kökenli ülkeler gelmektedir. Ayrıca Rusya, Bulgaristan, Sırbistan ve Ukrayna gibi ülkelerde kullanıldığını söyleyebileceğimiz Kiril alfabesi Slav dillerinin yazımında kullanılmaktadır. En eski Slav kitaplarında yazıldığını söyleyebileceğimiz bu alfabe Aziz Kiril kardeşlere dayanmaktadır.

Kiril alfabesi yazma ve okuma için öncelikle alfabenin kökenine inmek gerekecektir. 9.yüzyılın ortalarından günümüze gelen bu alfabe, Orta Çağ Yunan alfabesinin temelini geliştiren Slav seslerine dayanmaktadır.

Türk Halklarında Kiril Alfabesi Kullanılır mı?

Kiril alfabesi Türkçe içerisinde de önemli bir yere sahiptir. Çünkü günümüzdeki Rusya topraklarında Türklerin alfabelerinin Kirilleştirilmesi iki farklı döneme dayanmaktadır. Birinci Müslüman olmayan Türkler, yazı dili oluşturmak için Kiril alfabesini kullanmışlardır. İkinci yazı dili olarak benimseyen Müslüman türkler de Komünist dönemde bu alfabeyi benimsemiştir. Kiril alfabesini öğrenmek için bugünkü Rus kiril alfabesine bakmak gerekecektir.

Kiril Alfabesinin Gelişimi Nasıldır?

Kiril alfabesi özellikleri arasında çok fazla geliştirilmemiş olması gelmektedir. Bunun en büyük nedeni de Slav halklarının siyasi olarak etkin rol oynamamasıdır. Sadece Rusya döneminde Kiril alfabesinde bazı değişiklikler ve iyileştirmeler yapılmıştır. Yunan harfleri çıkarılmış ve Kiril alfabesi güncel halini almıştır.

Yunan harflerinin çıkarılmasıyla daha basit ve öğrenilebilir bir hale gelen Kiril alfabesi, 1918 senesinde de başka bir iyileştirmeye maruz kalmıştır. Ancak ülkelerde yeni bir dil benimsenerek kiril alfabesi kullanılmaz hale gelmiştir. Kısacası farklı dillerin ihtiyaçlarını karşılayacak bir şekilde farklı şekillerde kullanıldığını söyleyebileceğimiz Kiril alfabesi kaç harf sorusu için 21 ünsüz harf, 10 tanesi ünlü harften oluşan toplamda 31 harften oluşmaktadır. Ayrıca 2 harf tonlama işareti olarak kullanılmaktadır. Ayrıca Makedonca yazmak için de kiril alfabesi kullanılmaktadır.

Kiril Alfabesinin Önemli Özellikleri Nelerdir?

Kiril alfabesi aslında dünyanın en çok kullanılan alfabelerinden biri olmasına rağmen kullanan kişi sayısında gün geçtikçe büyük oranda azalma olmaktadır. Bilhassa Slav halkarda görülen azalma dile olan ilginin de azalması anlamına gelmektedir. Kiril alfabesini bırakarak Latin alfabesine geçiş yapan pek çok ülke bu alfabenin de unutulmasını sağlamıştır diyebiliriz.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*