Homepage / Alfabeler / Kullanılan Alfabeler / Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler, Kullanılan Alfabeler, Türk Alfabeleri

Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri

Kiril alfabesi kullanan Türkler arasında genelde Slav kökenli Türk boyları da olmaktadır. 31 harften meydana gelen Kiril alfabesi zaman içerisinde unutulmuş alfabelerden biridir. Slav kökenli ülkelerin hala daha kullandığı alfabelerden biri olan yazı sistemi özellikle Makedonca kullanmak için öğrenilir.

Türklerin Kullandığı Alfabeler Nelerdir?

  • Uygur alfabesi: Göktürk ve Arap alfabesinden önce kullanılmış olduğunu söyleyebileceğimiz bu alfabe Türkler tarafından uzun yıllar kullanılmıştır.
  • Arap alfabesi: İslamiyeti kullanan Türklerin uzun yıllar kullandığı alfabelerden biridir.
  • Göktürk alfabesi: Türkçe’nin yazıldığı ilk alfabe olarak bilinmektedir.
  • Latin alfabesi: 1928 senesindeki harf devriminden sonra latin alfabesi yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır ve günümüzdeki şeklini almıştır.
  • Kiril alfabesi: Türk boyları tarafından kullanılan Kiril alfabesi artık kullanılmamaktadır.

Kiril Alfabesinin Özellikleri Nelerdir?

Türk alfabesi şekillenmesinde önemli bir rolü olan Kiril alfabesi, Türklerin tarih boyunca kullandığı alfabelerden biri olmuştur. Orta Asya’nın hakimiyeti altına aldığı Türk devletlerine zorla kabul ettirildiği Kiril alfabesi aslında istenerek kullanılan bir alfabe değildir. Rusya’nın baskısı nedeniyle kabul edilen bu alfabe aynı zamanda Türklerin tarih boyunca sahip olduğu en çok sesli harfe sahip dillerinden de biridir.

Soldan sağa doğru yazılıp okunan kiril alfabesinde 11 sesli harfe rastlanmaktadır. Daha sonrasında Türkler harf inkılabının ardından Latin alfabesini benimsemiş ve günümüzdeki Türkçe ortaya çıkmıştır.

Kiril Alfabesini Kullanan Ülkeler Nelerdir?

Eski Türk alfabesi olarak da bilinen Kiril Alfabesini Beyaz Rusya, Ukrayna, Rusya, Kazakistan, Tacikistan, Moğolistan, Makedonya, Sırbistan gibi ülkeler kullanmaktadır. İlk olarak Rusya bölgesinde doğan bu kiril alfabesi Orta Çağ’ın başlarında kullanılmaya başlanmıştır. El yazısı şeklinde italik yazılan Kiril alfabesi, 18.yüzyılın başlarında da daha basit ve kullanışlı bir hale getirilmiştir. Ayrıca Türk Cumhuriyetleri içerisinde Kazakistan ve Kırgızistan’da hala daha kullanılmaktadır.

Kiril alfabesi kullanan Türkler dışında özerk Türk bölgeleri de vardır. Başkurdistan ve Yakutistan gibi birçok özerk Türk ülkesinin de kullandığını söyleyebileceğimiz Kiril alfabesi öğrenilmesi ve yazımı oldukça zor alfabelerden de biri olarak kabul edilmektedir diyebiliriz. Müslüman yazı dili olarak da Kiril zamanında kullanılmıştır.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*