Homepage / Alfabeler / Kör Alfabesi
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler

Kör Alfabesi

Braille alfabesi, görme engelli vatandaşların kolay bir şekilde okuma yazma öğrenebilmeleri açısından avantajlıdır. Doğuştan görme yeteneği olmayan ya da kısa bir süre öncesinde görme yetisini kaybedenler için geliştirilen sistem, motive olmalarına zemin hazırlar. Türkçe braille alfabesi sayesinde, farklı metinleri görme yetisi olmadan okumak ve anlamak daha kolay hale gelir.

Diğer Adı Braille Alfabesi

Asıl adı kör alfabesi olarak da bilinen Braille, 1821 yılında Louis, Braille tarafından geliştirilmeye başlamıştır. Kısa süre içerisinde etkisini arttıran alfabe, görme engelli olanların da küçük yaşlardan itibaren eğitilebilmeleri açısından avantajlıdır. Braille programı sayesinde kısa süre içerisinde okuma metinlerini anlamak mümkün hale gelir.

  • 3 satır ve 3 sütundan oluşan kör alfabesinde noktalı kabartmalar ile bir metin oluşturulmaktadır.
  • 6 noktalık alan içerisinde metinler açıklanır ve görme engeli olanlar parmakları ile cümleleri okuma fırsatı bulurlar.
  • Harflere göre bazen tek bazen ise 5 kabartmalı nokta tercih edilir.

Çok kolay olmasa da alfabeyi denedikçe kısa süre içerisinde öğrenme fırsatı oluşur.

Altı Kabartılmış Noktalardan Oluşur

Körler alfabesi, görme engeli olanlara en iyi şekilde hizmet verebilmek adına altı kabartılmış noktalardan oluşur. Braille alfabesi öğren fırsatı sayesinde görme problemi olsa bile birbirinden farklı metinleri okumak ve anlamlandırmak son derece kolaydır. Alfabeyi hazırlamak isteyenlerin ise delikli bir levha tercih etmeleri, kısa süre içerisinde sonuç almalarına zemin hazırlar. Zaman içerisinde görme engeli olanların bilgi birikimlerinin artması adına bu tür alfabe son derece avantajlıdır.

Her Harf Ve Rakam İçin Ayrı Hücre

Braille alfabesi yapımı sonrasında her harf ve rakam için ayrı bir hücrenin oluşturulması gerekir. Alfabeyi hazırlarken Louis Braille’nin belirttiği unsurlara dikkat etmek faydalı olacaktır. Görme engelliklerin hayatını kolaylaştırmak için hazırlanan alfabe, günümüzde eğitim merkezlerinde çok fazla talep görür. Alfabeyi hazırlarken yazıyı tersten yazmak gerektiğinden dolayı dikkatli olmak ve kelimeleri atlamamak, dikkat edilecek temel unsurlar arasındadır. Hazırlanan alfabe ile birlikte tüm dünyada görme problemi yaşayanların okur yazarlık oranlarının en az %50 oranında arttığı belirtilmektedir.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*