Homepage / Alfabeler / Kullanılan Alfabeler / Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır?
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler, Kullanılan Alfabeler

Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır?

Latin alfabesinin kullanıldığı ülkeler konusunda çok kalabalık bir listenin olduğu gözlerden kaçmaz. Yüzlerce yıl öncesinde sadece kısıtlı bir coğrafya içinde tercih edilen bu abece, günümüzde milyarlarca kişinin gün içinde kullandığı ve yazdığı bir alfabe olmuştur. Hangi ülke hangi alfabeyi kullanıyor sorusu üzerinden de yola çıkarak, Latin alfabesinin yaygın bir şekilde tercih edildiği ülkeleri görebiliriz. Özellikle abece birliği sağlaması açısından bu durum son derece hassas ve önemlidir.

Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler?

Dünyada kullanılan alfabeler denildiği zaman ilk sırada Latin abecesi gelmektedir. Sayısı milyarları bulan bir nüfus tarafından tercih edilmektedir. Amerika kıtasının her iki bölümünde de Latin alfabesi tercih edilir. Burada konuşulan İspanyolca, Portekizce ve İngilizceye uygundur. Yazım dili Latin abecesi şeklindedir. Avrupa kıtasına baktığımız zaman benzer bir durumun olduğunu görmekteyiz. Sadece Yunanistan, kendisine özgü olan tarihi alfabesini kullanır. Ayrıca bazı doğu Avrupa ülkeleri halen Kiril alfabesini tercih etmektedir. Onun dışında kalanlar ise Latin alfabesini kullanır. Türkiye de bu ülkeler içine 1928 yılında girmiştir. Buna ek olarak Afrika kıtasının tüm güney bölümünü de sayabiliriz. Asya kıtasında kullanım alanı çok daha dardır. Çünkü Japon, Çin, Kiril ve Kore gibi tarihi abeceler tercih edilmektedir.

Latin Alfabesinin Özellikleri Neler?

Latin alfabesi kullanmayan bir ülke denildiği zaman Arap ülkelerinin tümünü buna dahil etmek mümkündür. Bu alfabenin en dikkat çekici yanı, birçok dile tam bir uyum sağlamasıdır. 23 harften oluşur. Soldan sağa doğru yazılır. Ç, Ş, Ğ, Ü, Ö gibi harflere sahip değildir. Yazımı çok basittir. İletişimi kolay bir hale getirmektedir.

Latin Alfabesi Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

Latin alfabesi kökeni, milattan önceki yıllara kadar uzanmaktadır. Tam bir tarih vermek gerekirse, m.ö. 7.yüzyılı başlangıç olarak kabul edebiliriz. İlk defa bu alfabeyi oluşturan ve kullanan medeniyet ise Romalılardır. Bir takım eklemeler yapmışlar ve bazı harfleri de çıkarmışlardır. Son halini ise milattan önce 3.yüzyılda almıştır. Bu açıdan bakıldığı zaman son derece köklü bir tarihe sahiptir.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*