Homepage / Alfabeler / Alfabelerin Oluşumu / Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur?
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler, Alfabelerin Oluşumu, Alfabelerin Özellikleri, Kullanılan Alfabeler

Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur?

Latin alfabesini bulan medeniyetin hangisi olduğu çok merak edilir. Çünkü bu alfabe, Türkiye’nin de içinde olduğu birçok ülkenin resmi abecesi olarak dikkat çeker. Çok uzun yıllar farklı alfabeleri tercih eden Türkler, Latin alfabesi kabulü ile beraber iletişim konusunda diğer ülkeler ile olan mevcut sorunları gidermiştir. Bu harf topluluğunun kökeni ise çok eski yıllara kadar uzanmaktadır.

Latin Alfabesini Bulan Uygarlık Hangisi?

Latin alfabesini hangi uygarlık bulmuştur noktasında birkaç farklı medeniyetin yapmış olduğu katkılardan bahsetmek gerekmektedir. Bunun için de bir Akdeniz uygarlığı olan ve Filistin’de kurulmuş Fenikeliler dönemine kadar gitmek gerekiyor. Alfabeyi ilk defa oluşturan bu medeniyet, diğer devletleri de etkilemiştir. Çünkü Yunan uygarlığı bu alfabeyi almış ve geliştirmiştir. Fakat günümüzde kullanılan modern Latin alfabesinin mucidi Roma medeniyeti olarak kabul edilir.

Latin Alfabesinin Gelişimi

Eski Latin alfabesi olarak bilinen abece daha farklı harflerden oluşmaktadır. Zamanla bunların bir kısmı değişmiştir. Romalılar alfabeyi aldıktan sonra 200 yıl boyunca kullanmışlardır. Ancak daha sonra 5.yüzyıl içinde değişiklik yapmışlardır. Bu değişiklik ile 4 tane Yunan harfi tablodan çıkarılmıştır. Ayrıca hem F hem de S harfleri eklenmiştir. Son güncelleme ise milattan önce 3.yüzyılda dikkat çeker. Bu tarihte yapılan çalışma ile G harfi tasarlanmıştı. Y ve Z harflerinin de eklenmesi ile Latin harflerinin gelişimi de tamamlanmıştır.

Latin Alfabesinin Özellikleri

Latin alfabesi karakterleri, kendisine has olan bir takım şekil ve sembollerden oluşmaktadır. Türk Latin alfabesinden farklıdır. 23 harf vardır. Ç, Ş, Ö, Ü ve Ğ harfleri yoktur. Bundan dolayı sayıca daha azdır. Ayrıca büyük İ harfi de söz konusu değildir. I harfi küçük yazıldığı zaman nokta almaktadır. Farklı olarak ise Q, X ve W harfleri dikkat çeker. Kullanım alanı çok geniştir. Günümüzde milyarlarca kişi tarafından tercih edilir. Tüm Amerika kıtasında bu alfabenin resmi olarak kabul gördüğünü söylemek mümkündür. Buna ek olarak Afrika kıtası, Avustralya ve Avrupa’da da kullanılır. En az tercih edildiği yer ise Asya kıtasıdır.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

One Comment

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*