Homepage / Alfabeler / Kullanılan Alfabeler / Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler, Kullanılan Alfabeler, Türk Alfabeleri

Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler

Latin alfabesi kullanılarak yazılmış olan eser sayısı çok fazladır. Özellikle eski Roma döneminden itibaren resmi bir şekilde tercih edilen bu abece, daha sonraki yıllarda birçok devlet tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Türkiye de bu ülkelerden birisidir. Bundan dolayı birçok eserin Latin alfabesi ile yazıldığını söylemek mümkündür. Latin harfleri ile basılan ilk gazete, kitap, dergi ve daha birçok değişik kategori ilgi çekmektedir. Buna göre Latin harfleri ile basılan ilk gazete Yeni Mardin gazetesidir.

Latin Harfleriyle Yazılan İlk Türkçe Metin Hangisidir?

Latin harfleriyle basılan ilk Türkçe metin konusu çok merak edilir. Son yapılan araştırmalara göre Türkçe olarak Latin harfleri ile ilk eser 16.yüzyılda verilmiştir. Mohaç Savaşı sırasında esir alınan Georgieuiz, Türkiye’de 11 sene boyunca kaldı ve sonrasında firar etti. Avrupa’ya döndükten sonra Türklerin gelenek ve görenekleri ile alakalı olarak eserler kaleme aldı. Bunları Latin alfabesi ile yazdı. Kitapların büyük bir bölümünde Türkçe diyaloglar söz konusuydu. Ancak kitabın hepsi Türkçe olmadığı için bu gelişmeyi ilk metin olarak değerlendirmek daha mantıklıdır. Bu son bilgi, Türkçe ile Latin alfabesinin buluşmasının çok eski olduğunu göstermektedir.

Latin Harfleriyle Basılan İlk Kitap Hangisidir?

Latin harfleriyle basılan ilk kitap hangisi hususu merak edilen bir diğer konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Buna göre uzun yıllar boyunca Milli Eğitim Bakanlığı da yapan Hasan Ali Yücel’in hazırladığı ancak orijinali Tevfik Fikret’e ait olan Tarihi Kadim Doksan Beşe Doğru ismindeki şiir kitabı, Türk tarihinde basılmış ilk Latin harfli kitap olarak kabul edilir.

Latin Alfabesi ve Türkçe Uyumlu mu?

Birçok kişi Latin alfabesi ve Türkçe uyumu konusunda değişik görüşler ortaya atmaktadır. Ancak ağırlıklı ve kabul gören görüşe göre, Türkçe ve Latin alfabesi tam anlamı ile bir uyum göstermektedir. Bir takım harflerin tam olarak bize uyumlu olmaması, bazı değişiklikleri beraberinde getirmiştir. Örneğin Q harfi alınmamıştır. Bunun yanı sıra X ve W harfleri de alfabemizde yoktur. Bu açıdan bakıldığı zaman alfabe ile konuşulan dil arasında bir uyum sorunu söz konusu değildir.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*