Homepage / Genel / Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Genel, Kullanılan Alfabeler, Türk Alfabeleri

Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler

Latin alfabesini tercih eden ülke sayısı son derece fazladır. Hatta dünya haritasına baktığımız zaman birçok devletin Latin alfabesini tercih ettiğini görmekteyiz. Bunun birçok nedeni vardır. Ancak en bilinen sebep, alfabenin konuşulan dillere tam anlamı ile uygunluk sağlamasıdır. Özellikle Hint – Avrupa dillerinin neredeyse hepsinde bu alfabenin tercih edildiğini görmekteyiz. Hangi ülke hangi alfabeyi kullanıyor sorusuna bu anlamda bir cevap vermek son derece önemlidir.

Latin Alfabesini Hangi Ülkeler Kullanıyor?

Alfabeler ve harfleri, günümüzde çok büyük bir öneme sahiptir. Çünkü konuşulan dilin yazılı bir şekilde ifade edilmesi, alfabe ile mümkün olacaktır. Günümüzde bu alfabeyi kullanan ülke sayısı çok fazladır. Amerika kıtasının hem güney hem de kuzey kısmı bu alfabe ile gündelik işlerini halletmektedirler. Ayrıca resmi işlemlerde de yine bu abece tercih edilir. Bunun yanı sıra Afrika kıtasının güney bölümü komple Latin harflerini kullanmaktadır. Sadece Akdeniz’e kıyısı bulunan Kuzey Afrika ülkeleri içinde Arap harfleri tercih edilir. Avustralya kıtasında da alfabenin kullanım alanı çok yaygındır. En az tercih edildiği yer ise Asya kıtasıdır. Bunun nedenleri ise Rusya, Japonya, Çin gibi ülkelerin kendi milli alfabelerini tercih etmesidir.

Dünya Üzerinde Hangi Alfabeler Kullanılıyor?

Dünyada kullanılan alfabeler konusunda birçok farklı abece karşımıza çıkmaktadır. İlk sırada Latin alfabesi gelirken, onu Arap alfabesi takip eder. Daha sonra Kiril alfabesini en çok tercih edilen abeceler içinde olduğunu görmekteyiz. Dördüncü sırada Çin alfabesi bulunur. Onu Kore, Yunan ve Gürcü alfabeleri takip etmektedir. Ermeni, İbrani, Japon, Hint, Tana, Amhar gibi alfabeler de günümüzde geniş kullanım alanına sahiptir.

Türk Alfabesinin Özellikleri Nelerdir?

Alfabe isimleri denildiği zaman bizim kullandığımız abece için Türk alfabesi kavramının ortaya çıktığını söylemek gerekiyor. 1 Kasım 1928 yılında alınan bir karar ile eski yazıların kullanılması yasaklanmıştır. Hem okuma yazma oranını yükseltmek hem de Avrupa ile daha sağlıklı iletişim kurmak için Latin harfleri tercih edilmiştir. Bu alfabede; X, Q ve W harfleri yoktur. 29 harften oluşan abece içinde 8 tane ünlü harf vardır. Ü, Ö, Ş, Ğ, Ç , büyük İ gibi harfler eklenmiştir.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*