Homepage / Alfabeler / Alfabelerin Özellikleri / Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu?
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Latin alfabesinin yokluğunda ortaya çıkacak olan öngörüler, birçok kişi tarafından ifade edilir. Bu kişilerin büyük bir kısmı dil bilimcidir. Normal şartlar altında olasılık üzerinden bilimsel bir veri ve tez ortaya konulmasa da, Latin alfabesinin dünyanın birçok ülkesinde kullanılması bu tip bir soruyu gündem getirmiştir. Konu ile alakalı olarak ilk etapta Harf İnkılabı kısaca nedir sorusuna bir yanıt bulmak gerekiyor.

Harf İnkılabı Nedir?

Harf inkılabı nedir sorusu, tarihimiz açısından çok büyük bir önem arz etmektedir. Bunun yanı sıra şu an için kullandığımız alfabeye dair bilgileri ve bunun nedenleri de, mevcut soruya verilecek cevap ile mümkündür. 1 Kasım 1928 tarihinde Atatürk’ün öncülüğünde bir alfabe değişikliği kararı alınmıştır. Böylelikle eski harfler değişmiştir. Osmanlıca olarak bilinen dili ifade etmek için Arapların alfabesi yüzlerce yıl boyunca tercih edilmiştir. Bu abece içinde bir takım Türkçe sesleri karşılamak için harfler de katılmıştır. Ancak süreç, 1928 yılında son bulmuştur. Yeni harfler yürürlüğe girmiştir.

Harf İnkılabının Faydaları Nelerdir?

Harf devriminin faydaları son derece fazladır. Her şeyden önce okuma yazma oranı bu alfabe değişikliği ile beraber artmıştır. Çünkü Osmanlı Devleti’nde, alfabeyi hem okuyup hem de yazabilen kişilerin oranı en fazla yüzde 5 ile ifade edilmekteydi. Bunun temel nedeni ise harflerin çok zor bir şekilde okunabilmesiydi. Çünkü Osmanlıcaya uygun bir şekilde kullanılan alfabedeki harfler üzerinde nasıl telaffuz edileceğine dair bir işaret söz konusu değildir.

Harf İnkılabı Olmasaydı?

Harf inkılabının önemi oldukça büyüktür. Bundan dolayı inkılabın olmaması gibi bir durumdan söz etmek aslında pek mümkün değildir. Çünkü Arap harflerinin çok zor olduğunu farkına henüz Osmanlı Devleti zamanında varılmıştır. İkinci Abdülhamit ve İttihat ve Terakki Partisi dönemlerinde bu konuda çok önemli çalışmalara imza atılmıştır. 1928 yılında Atatürk zamanında alfabenin değiştirilmesi ile okuma yazma oranı, çok kısa bir zamanda artmıştır. Eğer böyle bir inkılap yapılmasaydı, büyük ihtimalle okuma yazma bilenlerin oranı çok düşük kalacaktı. Buna ek olarak basılan kitap sayısı da fazla olmayacaktı.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

One Comment

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*