Homepage / Alfabeler / Kullanılan Alfabeler / Latin Alfabesine Eklenen Harfler
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler, Kullanılan Alfabeler, Türk Alfabeleri

Latin Alfabesine Eklenen Harfler

Latin alfabesindeki harfler antik Roma zamanında Latince yazmak için bulunmuştur. Bu yazı sistemi eski yunan alfabesiyle çok sayıda ortak özelliğe sahiptir. Modern temeli ise Fenike alfabesinden türemiştir ve asıl Latin alfabesinde 23 harf vardır.

Türkçe’de Kullanılan Latin Harfleri Diğerlerinden Farklı mı?

Latin alfabesi harfleri çoğunluk olarak aynı olsa da kültürden kültüre bazı eklemeler ya da eksiltmeler yapılabilmektedir. Örneğin Türkçe alfabesine baktığımız zaman “Ç, Ğ, İ, J, Ö, Ş, U, Ü “ gibi sekiz farklı karakter eklendiğini görebiliyoruz. Bunlar eklenirken X ve Q sesleri de çıkarılmış. Bu nedenle Türkçe de harf sayısı 29 olarak değişiklik göstermiş.

Türkiye Ne Zaman Latin Alfabesine Geçti?

Latin alfabesi kökeni için ülkemize baktığımızda 1 Kasım 1928 senesinde Yazı Devrimi ile latin alfabesine geçildiğini görebiliriz. Türkler tarafından yaygın bir dil hale gelmesi 1920’li senelerin başına dayanmaktadır. Ünlü bir dilbilimci olan S.A. Novgorodov tarafından düzenlenen bu yazı sistemi ilk olarak 1917 senesinde Yakustsk’da yayınlanmıştır. Zamanla farklı kültürlere ve dillere de kolaylıkla geçmiştir diyebiliriz.

Latin Alfabesinin Tarihsel Gelişimi Nasıldır?

Eski latin alfabesi olarak bilinen farklı alfabe türlerinden bahsedebiliriz. Bunlar M.Ö. 3 ve M.Ö. 5.yüzyıla dayanmaktadır. 5.yüzyıla dayanan latin alfabesine baktığımız zaman bunun A, B, C, D, E, F, Γ, H, I, K, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, V, X harflerinden oluştuğunu görebiliyoruz. Yunanca’da G sesini yazarken gamma harfi kullanılıyordu. Küçük g yerine de y sesi vardı. 21 harften oluşan bu alfabe daha sonra da değişikliğe uğradı. M.Ö. 3.yüzyıla baktığımızda da alfabe sayısının 23 olduğunu görebiliyoruz. O zaman A, B, C, D, E, F, G, H, I, K, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, V, X, Y, Z harfleri bulunmaktaydı.

Her kültür kendi diline göre Latin alfabesine düzenleme getirmiş olsa da büyük çoğunluğu ortak harflerden oluşmaktadır diyebiliriz. Latin alfabesi karakterleri çoğunluğu aynı olduğu için farklı bir dil öğrenme kolaylaşmaktadır.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*