Homepage / Alfabeler / Alfabelerin Özellikleri / Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler, Alfabelerin Özellikleri

Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler

Latin alfabesi, dünya üzerinden kullanılan en yaygın dillerden bir tanesi olmak ile birlikte günümüzde hala etkilerini sürdürmektedir. Antik Roma döneminde, Latince yazı sistemi olarak kullanılan alfabe, günümüzde hala özellikle Avrupa ülkeleri tarafından geçerliliğini korur. Hangi ülke hangi alfabeyi kullanıyor diye merak edenlerin ise öncelikle kültür yapıları ve toplulukların geçmişleri hakkında araştırma yapmaları faydalarına olacaktır.

Uzak Doğu Ülkeleri Tercih Etmiyor

Alfabe isimleri söz konusu olduğunda en çok tercih edilen ve popüler hale gelen seçeneklerden bir tanesi Latin harfleri olarak karşımıza çıkar. Ancak, Çin, Japonya ve Güney Kore olmak üzere Uzakdoğu ülkeleri, Latin alfabesini kullanmayı reddetmektedirler. Kendilerine özgü bir alfabe oluşturan bu tür ülkeler, böylelikle ulusal kimliklerini de korumayı hedefler.

  • Toplulukların kendileri yerine başka uygarlıklara ait dilleri kullanmaları, bir süre sonrasında asimile olmalarına zemin hazırlar.
  • Bu gibi problemler yaşamak istemeyen Uzak Doğu ülkeleri ise kendilerine ait bir dil geliştirerek özgü kütlülerini oluşturmaktadırlar.
  • Latin dili her ne kadar basit olsa da Çince ya da Japonca’da dünyada en çok tercih edilen alfabelerden bir tanesi haline gelmiştir.

Rusya Slav Dillerine Hakim

Yukarıda belirtilen ülkeler dışında aynı zamanda Rusya’da Latin alfabesini kullanmayı reddeder. Slav dillerinden oluşturulan Rusça, ülkenin resmi dili olarak karşımıza çıkar. Yazışmalarda ve diplomatik görüşmelerde de kullanılan Rusça, aynı zamanda toplumun kendi kültürünü korumasına zemin hazırlar. Rus alfabesi her ne kadar zorlu gibi görünse de kelime yapıları öğrenildiğinde oldukça pratiktir. İngilizce’den sonra e en çok konuşulan dillerden bir tanesi olarak karşımıza çıkar.

İsrail Kullanmayan Ülkelerden Biri

Rusya gibi İsrail’de Latin alfabesini kullanmayan ülkelerden bir tanesidir. Kendine özgü geliştirdiği Arap kökenli alfabesiyle topluluğunun kültürel kimliğini korumayı hedefler. İbranice kullanan İsrail vatandaşları, Latin harfleri yerine kendilerine özgü kelimeleri tercih ederler. Alfabeler her ne kadar toplulukların birbirleri ile etkileşime girmelerine yardımcı olan en önemli unsurlardan bir tanesi olsa da kültürel kimliklerin kaybolmaması adına uluslara özgü olmasına dikkat edilmelidir.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*