Homepage / Alfabeler / Alfabelerin Özellikleri / Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler, Alfabelerin Özellikleri, Kullanılan Alfabeler

Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde

Latin alfabesinin özellikleri arasında sıralama yaparken her bir dil için farklı harflerden ve alfabe sayılarından bahsedilebilir. Temeli yunan alfabesine dayanan ve modern halini Romalıların verdiğini söyleyebileceğimiz Latin alfabesi 1928 senesinde de Türklerin benimsediği ve kabul ettiği önemli alfabelerden biridir. Fenike alfabesinden türediğini söyleyebileceğimiz Latin alfabesi kullanan ilk dil ise Eski Latince olarak bilinmektedir. Etrüsk alfabesine zaman içerisinde evrimleşen Grek alfabesi son hali olan latin alfabesini alarak neredeyse tüm dünyaya da hızla yaygınlaşmıştır.

Latin Alfabesini Kim Bulmuştur?

Latin alfabesini kim bulmuştur sorusu için Roma uygarlığına göz atmak gerekir. Çünkü modern latin alfabesinin temelini atan Roma olmuştur. Ancak eski Yunan alfabelerine çok büyük benzerlik gösterdiğini söyleyebileceğimiz bu alfabe Fenike alfabesinden türemiştir diyebiliriz.

Latin alfabesi kullanan diller arasında İngilizce ve İspanyolca gibi dünyanın en yaygın dilleri yer almaktadır. Çin ve Arap uygarlıkları bile dünya ile yazışma dili olarak genelde latin alfabesinden oluşan dilleri kullanmayı tercih etmektedir. Bu nedenle dünyanın en yaygın dilleri hep latin alfabesinden oluşmaktadır.

Latin Alfabesinin Özellikleri Nelerdir?

Roma alfabesi harfleri ile şekillenen latin alfabesinin önemli özellikleri şunlardır:

  • Kalın ünlüleri söylerken dil geriye çekilir, ince ünlüleri söylerken dil ileriye itilir.
  • Dudaklar düz söylenirken çıkan ünlüler düz, dudaklar büzülerek söylenen ünlüler yuvarlak ünlüdür.
  • Ünsüzler tek başına söylenemezler ve kendilerinden sonra e sesine ihtiyaç duyarlar.
  • 23 harften oluşsa da ülkeye, kullanılan dile göre azalma ya da artma olabilmektedir. (Türkçe 29 harftir)

Latin Alfabesini Ülkeler Nasıl Kullanır?

Temeli 23 harften oluşan bu alfabe pek çok farklı kültür ve uygarlık tarafından kullanılıyor olsa da farklılıklara sahiptir. Her ülke kendi diline göre alfabeye yeni harfler ekleyebilir ya da çıkartabilir. Latin alfabesine sonradan eklenen harfler arasında ülkemizi incelediğimiz zaman “Ç, Ğ, İ, J, Ö, Ş, U, Ü” harflerinin eklendiğini ve bu eklemelerin yanı sıra X ve Q harflerinin de çıkarıldığını görebiliyoruz. Çoğu harf ortak olsa da bazı değişiklikler kültürlere, dillere göre şekillenmektedir.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*