Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Laz dili, Karadeniz Bölgesi’nde yaygınlaşan bir iletişim aracıdır. Genellikle Lazların kullandığı dil yapısı, kısa süre içerisinde tüm Türkiye’de popüler hale gelmiştir. Laz alfabesi içerisinde pek çok kelime Türkçe ile benzerlik gösteriyor olsa da okunuşları farklıdır. Lazca konuşma biraz daha kaba olarak görülse de bir topluluğun kültürünü yansıtıyor olması nedeniyle son derece önemlidir.

Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nde Yaygın

Laz alfabesi daha çok Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nde tercih edilir. Artvin, Hopa, Trabzon, Samsun, Giresun gibi illerde Lazlar tarafından konuşulan dil, Kafkas kökenlidir. Lazca kelimeler ve okunuşları Türkçe’ye göre daha farklı olduğundan dolayı öğrenme aşamasında dikkatli olmak önemlidir.

  • Lazca pratik bir dil olmak ile birlikte okunduğu gibi yazılır. Aynı zamanda yazıldığı gibi okunduğu için telaffuz aşamasında bir problem yaşanmaz.
  • Türkiye içerisinde kullanılan Laz alfabesi, Latin dili temel alınarak oluşturulduğu için çeviri aşamasında bir sorun yaşanmaz.
  • 34 farklı harften oluşan Laz alfabesi içerisinde büyük, küçük, ünlü ya da ünsüz gibi kelime seçenekleri bulunur.

Yakın Zaman İçerisinde Yazılı Statü Kazandı

Lazca alfabe uzun yıllardır kullanılıyor olsa bile 1920 yılı itibariyle yazılı statü kazanmıştır. Önceleri yalnızca konuşma dilinde olan Lazca, yakın zaman içerisinde alfabesi de oluşturularak daha kalıcı hale getirilmiştir. Laz nüfusun fazla olduğu Türkiye içerisinde dillerinin resmiyet kazanması, daha kolay bir şekilde iletişim kurabilmeleri açısından avantajlıdır. Lazcanın yazılı dil haline gelmesinden sonra hangi harflerin nasıl okunacağı da detaylı bir şekilde açıklanmıştır.

En Yaygın Kafkas Dillerinden Biri 

Tüm dünyada kullanılan birbirinden farklı Kafkas dilleri arasında en yaygın olanlarından bir tanesi Lazca olarak karşımıza çıkar. Hem Türkiye’de hem de dünyada Lazların sayısı oldukça fazlalık gösterdiği için dilleri, yaygın olarak tercih edilir. Lazca konuşma öğrenme ve pratik yapmak isteyenlerin ise öncelikle harfler ile okunuşları hakkında bilgi sahibi olmaları gerekir. Her ne kadar pratik bir dil gibi görünüyor olsa da öğrenme aşamasında pratik yapmak, okunuşlarını ya da telaffuzlarını araştırmak ve kelime öbekleri hakkında bilgi sahibi olmak faydalı olacaktır.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*