Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Lehçe alfabesi Polonya’nın resmi dili. Dünya sıralamasında en zor ilk 3 dil arasında yer alır. Alfabede 32 harf bulunur. İki harfin yan yana gelmesi sonucu oluşturulan sesler kelime telaffuzunda zorluk yaratıyor. Dilin zorlaşmasına neden olan bir başka durum ise her kelimenin eril, dişil ve nötr olması.  Özellikle de Ukrayna ve Rusya’dan gelen kişilerin benzer gramer bilgisine sahip olması Lehçe alfabesini daha kolay öğrenilmesinde etkili.

Lehçe Alfabe Öğrenmek

Polonya’nın resmi dili olan Lehçeyi öğrenmek için hazırlık kurslarına gidebilirsiniz. Üniversiteler bu dil adına çeşitli hazırlık kursları açar. Lehçe dili öğrenmek adına bu hazırlık kursları tercih edilebilir. Polonya Üniversitesi tarafından açılan kursları tercih etmeniz pek tabi sizin yararınıza olacak. Ancak bunun için oturum kartı almanız şart. Bir dili öğrenebilmek için sürekli pratik yapmak gerekiyor. Yerel halkla iletişim kurmaktan çekinmezseniz dil daha çabuk yerleşecektir.

Lehçe Dili Hakkında

Dünya çapında 50 milyon kişi tarafından bilinen Lehçe dili bilindiği üzere resmi dil statüsü içerisinde yer alır. Almanya ile sınır komşusu olduğundan dolayı bu ülkede de Lehçe dili kullanılıyor. Ancak Sovyet baskıları neticesinde yaşlı nüfusun büyük bir çoğunluğu Rusça dilini tercih eder.

Lehçe dili, Slav dilleri öbeğine bağlı olup Hint Avrupa dillerinin üyesidir. Slovaklar ve Çekler Lehçeyi daha kolay öğrenir. Çünkü dilleri Lehçe ile oldukça benzerlik taşıyor. Standart harflerin yanı sıra Lehçe alfabesinde ek olarak 9 harf bulunur. Bu harfler çift yazıldığında da yeni sesler ortaya çıkar. Lehçe kelimeler incelendiğinde tonlamalar ile konuşma dilinde farklılaşmalar oluşur.

Lehçenin kendine has bir grameri var. Oldukça komplike bir dil. Hem önden hem de sondan ek alıyor. İsimler ve sıfatlar olmak üzere fiillerde de eril ve dişil kavramları söz konusu. Ayrıca Lehçe dilinde gayriresmi ve resmi hitap biçimleri bulunuyor. Lehçe çeviri metinlerini inceleyenler bu farkı anlayabilir.

Dil kursunda başlangıç derslerinde Lehçe sayılar ile ilgili detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Türkçede de olduğu üzere Lehçe sayılar birbirini tekrar ediyor. Düzenli ve disiplinli bir çalışma sağladıktan sonra Lehçe dilini öğrenebilmeniz mümkün olacak.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*