Homepage / Alfabeler / Mors Alfabesi Nasıl Öğrenilir?
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler, Genel

Mors Alfabesi Nasıl Öğrenilir?

Mors alfabesi, oluşturulduğu ve kullanılmaya başlandığı 1800’lü yıllarda adeta devrim niteliğinde olan bir gelişme olarak kabul edilmişti. O dönemlerde yaşayan nüfusun büyük bölümünün bildiği Mors Alfabesi, elektronik haberleşmenin yanı sıra ışık kaynaklarından faydalanarak denizde haberleşme gibi işler için de kullanılıyordu. Mors Alfabesini öğrenmek amacıyla kullanılan şema ise şu idi:

Mors kodlarını dinlerken ya da ışık kaynakları gibi araçlarla verilen sinyalleri takip ederken, yukarıdaki şemada en üstte yer alan bölüme kaleminizi koyunuz. Kısa sinyal algıladığınızda kaleminizi önce aşağı sonra sola, uzun sinyal algıladığınızda ise önce aşağı sonra sağa hareket ettiriniz. Örneğin (kısa-uzun-kısa-kısa) şeklinde gelen bir sinyal söz konusu olduğunda ilk kısa sinyalde ‘E’ harfine, uzun sinyal verilip oradan hareket edince ‘A’ harfine, tekrar kısa sinyal geldiğinde ‘R’ harfine, en son kısa sinyal için kaleminizi hareket ettirmeye devam ettiğinizde ise ‘L’ harfine geldiğinizi göreceksiniz. Mors kodlarının açık olarak verildiği aşağıdaki şemaya baktığınızda da (kısa-uzun-kısa-kısa) ya da (._..) şeklindeki kodun ‘L’ harfine denk geldiğini görebilirsiniz.

Bu şekilde devam eden sinyaller yan yana geldiğinde ise anlamlı kelimeleri oluşturmaktadırlar. Tabi sinyaller arasındaki sessizliklere yani aralıklara da dikkat etmelisiniz. Harfler arasında kısa aralık, kelimeler arasında orta uzunluktaki aralık, cümleler arasında uzun aralık verilerek karakterlerin, kelimelerin, cümlelerin birbirlerinden ayrılması sağlanmaktadır. İlk şema üzerinde her gün 10 dakika bile çalışırsanız, birkaç ay gibi kısa bir süre içinde Mors Alfabesi kullanılarak verilen sinyalleri şemaya ihtiyaç duymadan yazılı hale getirmeye alışacaksınız.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*