Homepage / Alfabeler / Mors Alfabesi Nerede Kullanılır?
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler

Mors Alfabesi Nerede Kullanılır?

Mors Alfabesi, 160 yıl kadar önce 1835 yılında Samuel Morse tarafından tasarlanmış bir alfabedir. Alfabe harfleri, rakamları ve noktalama işaretlerini her biri benzersiz olan noktalar ve çizgiler dizisi ile ifade etmek üzere tasarlanmıştır. Haberleşmenin hızını artırmak amacıyla çok kullanılan karakterlerin karşılığı olarak daha kısa kodlar belirlenmiştir. Örneğin İngilizce’de çok kullanılan ‘E’ harfi sadece bir noktayla ifade edilirken nispeten az kullanılan harflerden birisi olan ‘Z’, iki çizgi ve iki noktanın yan yana gelmesi ile anlam bulur. Her çizginin süresi noktanın 3 katıdır ve her bir nokta ya da çizgiyi nokta süresiyle aynı olan bir boşluk izler. Bu şekilde sıralanan karakterler anlamlı kelimeleri bir araya getirirler.

 

Mors Alfabesi Nerede Kullanılır?

Mors alfabesi özel bir ekipman yardımıyla elektrik sinyali olarak gönderilen karakterlerin karşı taraftan alınması yoluyla telgraf haberleşmesinde kullanılmıştı. Ama kullanım alanı bununla sınırlı kalmamıştır. Örneğin deniz araçlarının birbirleriyle haberleşmesini sağlamak amacıyla ışığın açılıp kapatılması yolu kullanılmıştır. Özellikle radyo haberleşmesinin gelişmesine kadar sıklıkla kullanılan bu yöntem, tehlikedeki gemiler ve askeri deniz araçları için hala kullanılan bir yöntem olarak kabul edilebilir. Uluslararası anlaşmalarla resmi olarak kabul edilen ve tüm dillerde aynı anlama gelen SOS (acil yardım lazım anlamında) mesajı üç nokta, üç çizgi ve üç nokta olarak gösterilen çok önemli bir mesajdır.

Radyo haberleşmesinin gelişmesi ile birlikte ise yine radyo sinyalleri vererek kullanılan Mors Alfabesi, özellikle askerlerin ve özellikle muhabereciler tarafından kullanılmaya devam eden bir yöntem olmuştur.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*