Homepage / Alfabeler / Mors Alfabesini Kim Buldu?
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler, Genel

Mors Alfabesini Kim Buldu?

Mors alfabesi, 1800’lü yıllarda haberleşmede devrim olarak kabul edilen ‘telgraf haberleşmesi’nde kullanılan bir alfabedir. Tüm harflerin, sayıların ve noktalama işaretlerinin yan yana gelen nokta ve çizgilerle ifade edildiği bir alfabedir. Her bir karakter (harf, rakam, noktalama işareti) farklı bir nokta ve çizgi dizisi ile tanımlanmaktadır. Özel ekipmanlarla telgraf haberleşmesi için kullanılmıştır. Bunun dışında özel ekipmanlar olmadan, alfabeyi bilen ve takip edebilen bir gözlemciye verilen ışık sinyali, açma-kapama tonları ya da tıklamalar yoluyla da haberleşmeyi sağlayabilen bir yöntem olarak kullanılmıştır. Adını ise bu alfabeyi geliştiren Samuel Morse’dan almıştır.

Samuel Morse, Mors Alfabesinde kullanılan Mors harflerini elektrik sinyali olarak üretme fikrini geliştirmiştir. Ama bu uygulamayı ilk olarak pratiğe dönüştüren yardımcısı Alfred Veil olmuştur. 1832 yılında başlayan çalışmalar 3 yıl sonunda neticesini vermiştir. Kısa ve uzun çizgiler olarak tasarlanan Mors Alfabesi, Samuel Morse ve yardımcısı Alfred Veil tarafından 1835 yılında tamamlanmıştır.  1835 yılında dizayn edilen alfabe 2 yıl sonra yani 1837 yılında kullanılmaya başlanmıştır. 1840 yılı ise Mors Alfabesi için patent başvurusu yapılan yıl olmuştu.

Mors Alfabesi uydular aracılığı ile ses iletiminin çok uzun mesafeler için bile mümkün hale gelmesiyle önemini yitirmiştir. Ama 100 yıl kadar bir süre boyunca telgraf haberleşmesinin yanı sıra radyoda, deniz yollarında, hareketli araçların haberleşmesinde ve ışıkla haberleşmede tercih edilen bir yöntem olmuştur.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*