Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Futhark dili olarak da bilinen Nors alfabesi, uzun yıllardır iletişim aracı olarak kullanılmaktadır. Özellikle Kuzey ülkelerinde ve farklı topluluklarda görülen alfabe, eski kaynakların incelenmesi aşamasında da yardımcı olur. Diğer bir adı ile Viking alfabesi olduğundan dolayı tarihçiler tarafından çok fazla ilgi görür.

Kuzey Ülkeleri Arasında Popüler

Kuzey ülkelerinde popüler hale gelen ve daha sonrasında tüm Avrupa’ya hızlı bir şekilde yayılan Nors alfabesi, Milattan sonra 3.yy ile birlikte kullanılmaya başlamıştır. Futhark alfabesi ve anlamları değişiklik gösterebildiğinden dolayı öncelikle harfler ile okunuşları hakkında detaylı bilgi sahibi olmak gerekir.

  • Orta çağın başlarına kadar kullanılan bir yazı sistemi şeklinde karşımıza çıkan Nors alfabesi, günümüzde eski kaynakların incelenmesi açısından avantajlıdır.
  • Farklı dilleri, kültürleri ya da toplulukları tanımak adına bu tür alfabeler hakkında fikir edinmek önemlidir.
  • İskandinav ülkelerinde yaşayanlar için mitolojik semboller de barındıran alfabe, toplamda 24 harften oluşur.
  • Günlük yaşam dışında daha çok kehanette bulunmak ya da yıldızların konumlarını yorumlamak adına kullanılmıştır.

Futhark Alfabesi Olarak Da Bilinir

Pagan alfabesi zaman içerisinde Kuzey halkın Avrupa ülkelerini fethetmeye başlaması ile birlikte hızlı olarak yayılmıştır. Nors alfabesi, ismini Futhark’tan alır. Alfabe içerisinde her bir harfin birbirinden farklı anlamları olduğu ifade edilir. Diğer dillere göre zor ve kapsamlı olan Norsu tam olarak öğrenebilmek adına detaylı araştırma yapmak önemlidir. Ağaç, ateş, deniz, insan ya da farklı figürlerin alfabe içerisinde birbirinden farklı anlamları ile sembolleri vardır.

Yazılı Anıt Ve Kitabe Sayısı Oldukça Fazla

Kuzey ülkelerinde ya da İskandinavya’da yaşayan insanlardan kalan anıt ya da tarihi eserlerin sayısı günümüzde oldukça fazladır. Birbirinden farklı ağaç oymaları, semboller ya da şekiller hakkında yorum yapabilmek adına ise Nors alfabesini öğrenmek, temel kurallardan bir tanesidir. Rune alfabesi ise bu noktada uzmanlara ve tarihçilere yol gösterir. Geçmiş hakkında bilgi edinebilmek adına birbirinden farklı tarihi eserleri incelemek faydalı olacaktır. Uzun süre yaşayan kavimler ya da topluluklar ile ilgili bilgi sahibi olabilmenin en temel yollarından bir tanesi dillerini öğrenmekten geçer.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*