Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Oğuz dili ya da Göktürk alfabesi, en eski kökene sahip belgelerin yorumlanabilmesi açısından son derece önemlidir. Orta Asya ya da Türk topraklarında yaşamış olan toplulukların yaşam biçimleri, kültürleri ya da eserleri hakkında fikir sahibi olmak adına belirtilen alfabeyi öğrenmek faydalı olacaktır. En eski topluluklar tarafından tercih edilen Orhun alfabesi, yazışmalar dışında toplum içerisindeki halkın birbirleri ile anlaşması adına da geliştirilmiştir.

Türklerin Kullandığı En Eski Dil

Göktürk alfabesi, Türklerin kullandığı en eski dillerden bir tanesi olarak ortaya çıkar. Yapılan araştırmalar sonucunda dilin kökeninin İsa’dan önce 5.yy’a kadar dayandığı belirtilir. Toplamda 38 harften oluşan alfabe içerisinde ünlü, ünsüz ve çift sesli gibi birbirinden farklı kelime seçenekleri vardır.

  • Bir dili en iyi şekilde öğrenebilmek adına öncelikle kullanıldığı kültür hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir.
  • Latin harflerinin de olduğu oğuz alfabesi, diğer dil seçeneklerine göre yumuşatıldığı için daha kolay öğrenilir.
  • Eski Türk tarihi hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin belirtilen dili öğrenmeleri faydalarına olacaktır.

Büyük Ve Küçük Harf Kuralı Yok

Oğuz alfabesi içerisinde büyük ya da küçük harf kuralı yoktur. Tüm cümleler sağdan sola doğru yazılır ve işaretler çok fazla kullanılmaz. Göktürk alfabesi özellikleri incelendiğinde daha pratik ve kolay olduğunu söylemek faydalı olacaktır. Doğru bir cümle yapısı oluşturabilmek ve en iyi şekilde telaffuz edebilmek adına kelimelerin incelik- kalınlık durumlarına dikkat etmek faydalı olacaktır.

Eski Yazıtları Yorumlamak Açısından Önemli

Damga denilen harflerden oluşan Oğuz alfabesi, eski yazıtları yorumlamak açısından son derece önemlidir. Özellikle Orta Asya ve Türk toprakları içerisinde tarihi kalıntıların sayısı oldukça fazladır. Yapılan kazılar sonucunda ise Göktürk alfabesini kullanan eserlerin sayısı artmaktadır. Göktürk alfabesi harfleri ve cümlelerini yorumlayabilmek adına ise öncelikle alfabesi hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Genel kurallarını öğrenenler, yeni bir dil tanıma konusunda herhangi bir problem yaşamazlar. Tarihi eserler ya da arkeolojik kazılar ile ilgilenenler açısından bu tür eski Türkçe alfabeler son derece önemli unsurlar arasında gösterilir.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*