Homepage / Alfabeler / Kullanılmayan Alfabeler / Orhun Yazıtları Latin Alfabesi
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler, Kullanılmayan Alfabeler, Türk Alfabeleri

Orhun Yazıtları Latin Alfabesi

Orhun alfabesi aslında Göktürk alfabesi olarak da bilinen ve Türk toplulukları tarafından ilk kez kullanıldığı için toplumda ve geçmişte önemli bir yeri olan yazı sistemleri arasında gelmektedir. Orhun alfabesi ilk olarak Yenisey Anıtları’nda karşımıza çıkmaktadır. Karakter sayısı 100’den fazla olduğu için Orhun alfabesinin asıl ve son biçimini bu yazıtta görmek mümkün değildir.

Orhun Yazıtları Nedir ve Hangi Alfabe ile Yazılmıştır?

Orhun yazıtları, aslında Orhun alfabesine ismini veren yazıtlardır. Orhun alfabesi nedir sorusunu cevaplamak için bu nedenle Orhun yazıtlarına mutlaka bakmak gerekecektir. Göktürkler döneminde dikilen bu yazıtlar Orhun alfabesi harfleri ile dikilmiştir.

Türkçe’nin tarihsel zamandaki değişimiyle ilgili önemli bilgiler verdiği için son derece özel bir yeri olan yazıtlar aynı zamanda Türklerin devlet anlayışı ve komşuları ile ilişkileri hakkında da bilgiler içermektedir. Türk kültürüne bir ışık tutan yazıtlar Göktürkler tarafından yazılmıştır.

Orhun Yazıtlarında Uygulanan Yazım Kuralları Nelerdir?

Göktürk alfabesi ile yazıldığını söyleyebileceğimiz bu yazıtlarda Türklerin milli alfabesi olarak anılan bir alfabe kullanılmıştır. Türk runik yazısı olarak da bilinen bu alfabe tam 38 harfi içermekteydi. Dört tane ünlü işaretine sahip olan alfabe içerisinde yazım buna göre şekillenmekteydi. Türkçe’nin 8 ana ünlüsünden ikisini yazmakta kullanılan bu sesli harfler Türk runik yazısında örnek vermek gerekirse a/e, o/u şeklinde ilerliyordu.

34 harfin 20 adedi b,d,g,k,l,n,r,s,t ve y ünsüzleriyle çift olan harflerden oluşuyordu. Hece yazısı ile alfabetik sistemin bir karışımından oluştuğunu söyleyebileceğimiz Orhun yazıtlarında ünlü işaretlerin kullanımı da sınırlıdır. Ünsüz işaretler çoğu zaman ünlüyle başlayarak ünsüzle biten bir ses grubuna sahiptir.

Orhun Yazıtları Nelerden Oluşur ve Nerededir?

Göktürk alfabesi harfleri ile yazıldığını söyleyebileceğimiz bu yazıtlar Kül Tigin yazıtı ve Bilge Kağan yazıtı olarak ayrılmaktadır. Moğolistan bölgesindeki Orhun Irmağı yakınlarında olduğunu söyleyebileceğimiz bu yazıtlar arasında sadece 1 km mesafe vardır. Bir hitap metni olarak yazılan bu yazıtlar çoşkunluğun da önemli bir ifadesi sayılmaktadır. Ayrıca metinlerin Türkçe olan kısımları dışında Çince çevirisi de bulunabilir diyebiliriz.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*