Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Persçe ya da Pers alfabesi, uzun yıllar büyük bir uygarlık tarafından kullanılan diller arasında gösterilir. Doğu kültürünün hakim olduğu Pers alfabesi içerisinde dikkat çekici kelime yapıları ve farklı harfler bulunur. Toplulukların birbirleri ile iletişim kurmaları ve yeni kültürleri öğrenmeleri adına diller hakkında bilgi sahibi olmaları önemlidir. Pehlevi alfabesi olarak da bilinen Persçe, günümüzde eski toplumların yaşam şekilleri hakkında bilgi sahibi olmak adına tercih edilir.

Ölü Dillerden Biri Durumunda

Pers alfabesi ya da Persçe, günümüzde ölü dillerden bir tanesi olarak karşımıza çıkar. Eski uygarlıklarda tercih edilmiş olsa da şuan için kullanılmadığından dolayı ölü diller arasına girmiştir. Fars alfabesi ve Türkçesi incelendiğinde, farklı dillere göre daha pratik olduğunu söylemek faydalı olacaktır.

  • Dünya üzerinde ilk kullanılan dillerden biri olan Persce, eski kaynaklarda da yer almasına rağmen yorumlanması zordur.
  • Tarihçiler ve uzmanlar dili yorumlama konusunda birbirinden farklı sözlüklerden yardım alırlar.
  • Ölü dillerden biri olsa bile Persçe, günümüzde hala pek çok yazılı kaynakta bulunması nedeniyle araştırma yapanlar tarafından ilgi görür.

Doğu Kültürüne Sahip Farklı Lehçeler

Pers alfabesi ya da persçe içerisinde doğru kültürüne sahip birbirinden farklı lehçeler vardır. Birden fazla kültürün ya da topluluğun etkileşiminde oluşturulan dil, uzun yıllar bir iletişim aracı olarak değerlendirilmiştir. Pers dili her ne kadar zor gibi görünse de kelime yapıları hakkında bilgi sahibi olunduğunda fikir yürütmek son derece kolaydır. Doğu ülkelerinde hakim olan dil yapısı, zamanla farklı kültürlerin etkisine girmiş ve geçerliliğini kaybetmiştir.

Okunması Ve Öğrenilmesi Zor

Eski alfabe olarak da bilinen Pers dili, okunması ve öğrenilmesi zor olduğu için uzun yıllardır yazıtlar ya da kitabeler ile yapılan araştırmalar devam etmektedir. Birbirinden farklı arkeolojik kazılarda ortaya çıkan kalıntılarda pers dili çok fazla kullanılmıştır. Ancak sürekli farklı lehçe ve dillerin etkisinde kaldığından dolayı zaman içerisinde yorumlamak zor hale gelmiştir. Farklı kültürleri tanımak, yaşam şekilleri hakkında fikir sahibi olmak, dünyanın başka ülkelerindeki topluluklar hakkında bilgi edinmek isteyenlerin Persçe öğrenmeleri faydalarına olacaktır.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*