Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Pilot dili, çalışanların aralarında kolay bir şekilde iletişim kurabilmek adına geliştirdikleri sistemdir. Havacılık terimleri içeren alfabe, pilot ve kule görevlilerinin daha kolay iletişime geçmelerine yardımcı olur. Gerek askeri gerekse sivil alanda kullanılan alfabe, eğitim alan personellerin aralarında bir kodlama sistemi haline dönüşür. Havacılık eğitimi alırken alfabe ve tüm terimler, öğrencilere bilgi edinmeleri adına detaylı bir şekilde aktarılır.

Pilotlar Arasında Kolay İletişim İmkanı

Pilot alfabesi, kolay iletişim sağlanmasının yanı sıra aynı zamanda verilen komutların hızlı bir şekilde yerine getirilmesi açısından da avantajlıdır. Uçak kullanırken ya da bir problem yaşanması durumunda bu tür kodlar, pilotların en pratik şekilde problemlerini anlatabilmelerine zemin hazırlar. Havacılık alfabesi ne işe yarar diye merak edenler için hava yolu ulaşımında zorunlu olduğunu söylemek faydalı olacaktır.

  • Uçak, helikopter, uçuş eğitmeni, pilot gibi kavramlar, belirtilen alfabe içerisinde birbirinden farklı kodlara ayrılmışlardır.
  • Bu kodlar sayesinde uzun cümleler kurmak yerine kısa sürede iletişim kurmak mümkündür.
  • Kodlanan kelimeleri yalnızca pilot ve çalışanlar bildiği için kurumsal bir iletişim sağlanmasına zemin hazırlar.

Kelimeler Kodlanarak Oluşur

Havacılık dili ya da pilot alfabesi içerisinde kelimeler kodlanarak oluşur. Bu sayede çalışanların birbirleri ile iletişim kurarken problem yaşamaları engellenir. Askeri fonetik alfabe, bazı bilgilerin gizli tutulması ve açığa çıkmaması noktasında son derece önemlidir. Özellikle savaş ya da taaruz gibi durumlarda kodlamalar ile birlikte askeri pilotların anlaşmasına zemin hazırlanır.

Havacılık Okuyanlar İçin Şart

Havacılık terimleri pilotaj okuyan öğrenciler için zorunludur. Kule görevlisi ya da pilotaj eğitimi alanların belirtilen terimler hakkında bilgi sahibi olmaları, uçuş sırasında iletişim konusunda bir problem yaşanmasını engeller. Tüm uçuş bilgileri kara kutu denilen sisteme kaydedildiğinden dolayı kodlar kullanmak, gereksiz konuşmaların oluşmasını engeller. Bu sayede kısa kodlar ve terimler ile güvenle uçuş gerçekleştirmek mümkün hale gelir. Havacılık terimleri ya da pilot alfabesi zor gibi görünse de temel kelimelerin baş harflerini içerdiği için öğrenme aşamasında problem yaşanmaz. Örneğin;  H: helikopter, FI: Uçuş öğretmeni, FE: Uçuş kontrol pilotu anlamına gelir.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*