Homepage / Alfabeler / Alfabelerin Özellikleri / Pomakça Alfabesi
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Pomakça dili, uzun yıllar kullanılan ancak günümüzde unutulmaya yüz tutmuş kültürlerden bir tanesidir. Anadolu topraklarında ve Yunanistan gibi farklı ülkelerde yaşayan Pomaklar, birbirleri ile iletişim kurabilmek adına belirtilen dili kullanmışlardır. Pomakça konuşma ve düşündüklerini kolay bir şekilde ifade edebilmek adına öncelikle alfabesi ve kelime yapıları hakkında fikir sahibi olmak önemlidir.

Bir Çeşit Kiril Alfabesi Olarak Da Bilinir

Pomakça günümüzde, Kiril alfabesi olarak da bilinir. Uzun yıllar Anadolu ve çevresindeki topraklarda hüküm sürmüş uygarlıkların kullandığı dil, günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Pomakça sözlük ve dil bilgisi kılavuzu olanlar, kelimeleri ya da harflerin yapılarını daha kolay bir şekilde öğrenme fırsatı bulurlar.

  • Her ne kadar Kiril alfabesi olsa da farklı dilleri konuşanlar için Pomakça öğrenmek sanıldığı kadar kolay değildir.
  • Bu nedenle her zaman sözlük, kitap ya da belgelerden destek almak gerekir.
  • Pomakça kültürü günümüzde tükenmekte olduğu için tarihçiler tarafından çok fazla ilgi görür.
  • Zaman içerisinde asimile olan ve değişime uğrayan Pomaklar, günümüzde hala azınlık olsalar da kültürlerini devam ettirmektedirler.

Günümüzde Tükenmek Üzere

Pomak sözleri günümüzde tükenmek üzere olduğundan dolayı çok fazla tercih edilir. Her ne kadar Türkiye içerisinde hala Pomaklar yaşıyor olsa da kendilerini Türk kültürüne göre şekillendirdikleri için dil yapıları da kaybolmaya başlamıştır. Uzun süre etkisini koruyan ve uygarlıklara yön veren Pomak dili ve kültürünü ayakta tutmak adına günümüzde uzmanlar ve Tarih bilimciler tarafından birbirinden farklı çalışmalar yapılmaktadır. Yeni diller keşfetmek isteyenler açısından Pomakça, doğru seçeneklerden bir tanesidir.

Slav Kökenlik Azınlıkların Dili

Yapısı ve kelimeleri itibariyle Pomakça, Slav kökenli bir dil birliği olarak karşımıza çıkar. Pomakça konuşma ve kendini ifade edebilme adına öncelikle toplumların yaşam biçimleri hakkında fikir edinmek faydalıdır. Her topluluk kendisine özgü bir dil geliştirdiği için öncelikle yaşayış biçimlerini en doğru şekilde yorumlamak gerekir. Farklı dillerde olduğu gibi Pomakça ya da Kiril alfabesinde de değişik okunuşları olan kelimelerin sayısı fazladır. Bu noktada doğru telaffuz edebilmek adına kurallara dikkat etmek gerekir.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*