Homepage / Alfabeler / Portekiz Alfabesi
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler

Portekiz Alfabesi

Portekizce, dünyada en çok konuşulan altıncı dil durumunda bulunmaktadır. Portekiz’in dışında, Güney Amerika’da yaşayan yaklaşık 190 milyon kişi tarafından konuşulan bir dildir. Bunun nedeni ise 15 ve 16.yüzyıllarda hız kazanan sömürgecilik anlayışı ve Portekiz’in o dönemlerdeki konumudur.

Portekizce, Hint- Avrupa dil ailesinin İtalo-Keltik grubunda bulunan bir dildir. Bu alt gruba bağlı olan Roman dilleri koluna bağlıdır. İspanyolca ile sözcük haznelerin %70’i ortaktır. Bu nedenle İspanyolcaya çok benzeyen bir dil olduğu söylenebilir. Hatta İspanya’nın Galiçya bölgesinde konuşulan Galiçyaca konuşan biri ile Portekizce konuşan biri, çok büyük bir sorun yaşamadan anlaşabilirler. Ama İspanyolcada kullanılmayan burundan sesler Portekizcede daha çok kullanılır, daha melodik ve daha yumuşak olarak nitelendirilen bir dildir. İtalyanca, Fransızca ve Rumence gibi dillerle de benzerlik taşır. Portekiz’de yaşayan ve Portekizce konuşan kişilerle Güney Amerika’da Portekizce konuşan şivelerinde ve bazı kelimelerde farklılık olsa da, zorlanmadan birbirleri ile anlaşabilirler.

Portekiz alfabesi ise, birçok dil için yapıldığı gibi Latin alfabesinin Portekizce dilinin seslerine uyarlanması ile ortaya çıkarılmıştır. Bu dilde bulunmayan seslere karşılık gelen ‘K,Y ve W’ harfleri alfabeden çıkartılmıştır. Bunun yanı sıra ´, ^ ve ~’ gibi işretler kullanılır ve bazı harfler farklı şekilde telaffuz edilir. Bu harfler ã, è, ó, î, ê gibi harfler olarak gösterilebilir. Bu harfler, Portekizce dilindeki özel bazı sesleri karşılamak amacıyla kullanılmaktadır. Portekiz alfabesi ise Latin alfabesinden uyarlanmış olan 23 harften oluşmaktadır. Ama bu dili öğrenmek ana dili Türkçe olanlar için birçok farklı dili öğrenmekten daha zor olabilir.

Portekiz alfabesine, İngilizce yazmak için kullanılan alfabeden 'K, Y ve W' harfleri çıkartılarak ulaşılabilir.

Portekiz alfabesine, İngilizce yazmak için kullanılan alfabeden ‘K, Y ve W’ harfleri çıkartılarak ulaşılabilir.

Portekizce, ‘yazıldığı gibi okunan diller’ tanımının içine girmeyen bir dildir. Ayrıca düzenli ve düzensiz fiillerin bulunduğu bir dildir. Dilbilgisi kuralları içinde ise birçok istisna bulunmaktadır. Tüm bunlara harflerin yan yana gelmesiyle oluşan kelimelerin farklı biçimlerde telaffuz edilmesindeki zorluklar da eklenince, Portekizce ana dili Türkçe olan kişiler için (nispeten) daha zor öğrenilebilen ve konuşulabilen diller arasında yer almaktadır.

Portekiz alfabesi ‘A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, U, V, X, Z’ harflerinden meydana gelmektedir. Alfabenin ilk anda dikkat çeken yönü, hemen her dilde kullanılan ‘K’ harfinin ve sesinin bulunmaması olabilir. Ama bu harfin yerine ‘qué’ şeklinde telaffuz edilen ‘Q’ harfi kullanılmaktadır. Ayrıca bazı özel dilbilgisi kurallarına dikkat etmek de Portekizce öğrenmek ve konuşmak isteyen kişiler için en önemli zorunluluk olabilir. Örneğin ‘O’ ile biten özel isimlerin ‘U’ ile bitiyormuş gibi okunduğuna, telaffuz edildiğine dikkat etmek gerekir. Bu tür istisnalar ve özel kurallar, Portekiz alfabesini kullanarak Portekizce yazmak isteyen kişilerin de dikkat etmesi gereken dilbilgisi kuralları ya da istisnalar olarak gösterilebilir.

 

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*