Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Romence, son derece etkili dillerden bir tanesi olmak ile birlikte aynı zamanda telaffuz ediliş şekli ile dikkat çeker. Romanya’nın resmi dili olan Romence, Moldova’da da ortak iletişim aracı olarak kullanılır. Romence öğrenme programı kapsamında belirtilen dil hakkında bilgi sahibi olmak ve farklı topluluklarla etkileşim kurmak son derece kolaydır. Bu noktada doğru ilerleyebilmek adına kelimelerin anlamları ve alfabedeki sesler hakkında detaylı bilgi edinmek önemlidir.

Hint- Avrupa Dillerine Ait

Romence öğrenmek zor mu diye merak edenlerin öncelikle alfabe hakkında bilgi sahibi olmaları gerekir. Alt perde ve tonlamanın fazla olmadığı Romen alfabesi, diğer ülkelerin dillerine göre daha kolay öğrenilir. Hint- Avrupa dillerine ait olan Romence içerisinde aynı zamanda farklı kültürlerin etkileri de görülür.

  • Romence içerisinde diller yazıldığı gibi okunur. Bu nedenle Türkçe ile benzerlik gösteren dil, öğrenme aşamasında da zorluk çıkarmaz.
  • Her harfin bir sesi olduğu için hem öğrenmek hem de okuyabilmek pratik hale gelir.
  • Kiril alfabesi ile benzerlikleri olsa da tamamen aynı olmadığını belirtmek gerekir.

Yorumlaması Kolay Ve Etkili

Dünya üzerinde etkili olan diğer dil seçenekleri göz önünde bulundurulduğunda Romence, yorumlanması kolay olan alternatiflerden bir tanesidir. Romence kelimeler ayrı seslere ve anlamlara sahip olduğundan dolayı akılda kalıcıdır. Özellikle Türkler, Romence öğrenme aşamasında zorluk yaşamazlar. Özellikle günlük konuşma dili son derece pratik olan Romence halkı, birbirleri ile iletişim kurma aşamasında basit kelimelerden yardım alırlar. Alfabe içerisinde bazı harflerde şapka, bazılarında ise doğru bir şekilde kullanılabilmesi için virgül işaretleri bulunur.

Kiril Ve Latin Harfleri İçerir

Romence Türkçe ortak kelimeler olmasa da iki dil arasında harfler ve okunuş şekilleri çok fazla benzerlik gösterir. Latin, Kiril ve Hint- Avrupa gibi birbirinden farklı kültürlerden etkilenen Romen alfabesi, zaman içerisinde şekillenerek bugünkü halini almıştır. Toplamda 28 farklı harften oluşan alfabe içerisinde kelimeler Türkçe’ye çok yakın olmak ile birlikte telaffuz aşamasında farklılık gösterir. Latin dillerine hakim olanlar, Romence öğrenme aşamasında herhangi bir zorluk yaşamazlar.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*