Homepage / Alfabeler / Türk Alfabeleri / Selçuklu Alfabesi
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler, Türk Alfabeleri

Selçuklu Alfabesi

Selçuklu dili ve alfabesi, birbirinden farklı kültürlerin izlerini taşır. En büyük devletlerden bir tanesi olan Selçuklu, hüküm sürdüğü süre boyunca bağımsızlığı altına aldığı birbirinden farklı topluluk ve kültürlerden etkilenmiştir. Türklerin kullandığı alfabeler ve özellikleri göz önünde bulundurulduğunda, hepsindeki temel noktanın topluluklar arasında iletişim kurmak olduğunu söylemek gerekir. Uygur, Kiril, Arap, Göktürk ve Latin alfabeleri Türklerin tercih ettikleri seçenekler arasında gösterilir.

Farklı Alfabeler Seçenekleri

Selçuklu devleti, uzun yıllar büyük topraklar üzerinde hüküm sürdüğünden dolayı dil çeşitliliği fazladır. Günlük yaşamda, toplulukların birbirleri arasında yaygın olarak kullandığı diller arasında, Kiril, Göktürk ve Arap harfleri gösterilir. Ancak devletler arasında yazışma dili olarak Selçuklu yazısı tercih edilmiştir.

  • Tarih boyunca Türkler tarafından en uzun kullanılan alfabe, Kiril olarak karşımıza çıkar.
  • Selçuklu yazısı belirlenmiş olsa da toplumlar, düşündüklerini ifade etmek için belirtilen alfabeyi tercih etmişlerdir.
  • Günümüze Selçuklulardan ulaşan birbirinden farklı yazılı kitabe ve anıt kaldığı için dil yapıları hakkında fikir edinmek son derece kolaydır.
  • Geçmişini ve dedelerinin kullandığı dilleri merak edenler için Türk coğrafyasında seçenekler oldukça fazladır.

Selçuklu döneminden kalma yaz yazıtlarda daha çok arapça harfler kullanılmıştır.

Kiril Alfabesi Son Derece Yaygın

Kiril alfabesi, Selçuklu başta olmak üzere Osmanlı, Gazneli ve İhşitler tarafından da tercih edilen en etkili dillerden bir tanesidir. Kolay ve pratik olması nedeniyle farklı devletler hem halk arasında hem de devletler için oluşturulan yazışmalarda Kiril alfabesinden destek almışlardır. Göktürk alfabesi de yine aynı şekilde Selçuklu ve Türk topraklarında hüküm süren diğer devletler tarafından çok fazla tercih edilmiştir.

En Uzun Süreli Arap Alfabesi

Yukarıda belirtilenler dışında Selçuklu alfabesi içerisinde Arap harflerinin etkisi de oldukça fazladır. Alfabeler hakkında bilgi edinmek adına araştırma yapanlar Selçuklu metinleri içerisinde Arap harflerinin de etkilerini görürler. Uzun yıllar öncesinde birbirinden farklı uygarlıkların yaşadığı Türk topraklarında dil seçenekleri oldukça fazladır. Her toplum birbiri ile etkileşim kurmak adına anlaşabileceği farklı diller geliştirmiştir. Bu sayede günümüze kadar Selçuklu devletinden ve diğer halklardan ulaşan yazılı metinlerin sayısı oldukça fazladır.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*