Homepage / Alfabeler / Özel Alfabeler / Şimti Alfabesi
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler, Özel Alfabeler

Şimti Alfabesi

Şimtilerin kullanmış olduğu alfabe, bir kurgu sonucu ortaya çıkmıştır. Türk Edebiyatı’nın son dönemde adından en çok söz ettiren isimlerinden birisi olan Gülten Dayıoğlu’nun hayal gücü ile gündeme gelmiştir. Edebiyat dünyasında fantastik kurguları ile bilinen ünlü kalemin, 50.sanat yılına özel olarak yazdığı kayıplara karışmak romanında, bu değişik kavim ve onun kullanmış olduğu alfabeden bahsedilmektedir.

Kayıplara Karışmak Romanının Özellikleri Neler?

Kayıplara karışmak ne demek sorusunu, bu meşhur roman çerçevesinde cevaplamak çok daha mantıklı olacaktır. Roman, fantastik öğeler ile dolu ve bir nevi bilim kurgu tarzında olan yapısı ile dikkat çekmektedir. Çok değişik yaş gruplarına hitap etmektedir. Şimtilerin hikayesini anlatır. Bu millet, romanın yazarı tarafından kurgulanmıştır. Buna rağmen eski dönemler ile alakalı olan hikayelerde mevcut insanlardan bahsedilen bir takım görüşler söz konusudur. Şimtilerin dünya üzerinden yaşayışları, yer yüzüne hakim olmaları ve her türlü özellikleri roman içinde dikkat çekici bir biçimde aktarılmıştır.

Şimtiler Kim?

Şimtiler, kurgulanmış olan bir halktır. Romana göre bu millet, Hz. Adem’in çocuklarından birisi olan Habil’in kız kardeşinin soyundan gelmektedir. Üstün ve saf kalabilmek için dışarıdan evlenmemişlerdir. Sadece kendi içlerinden evlilik yapmışlardır. Bundan dolayı her zaman saflıklarını korumayı bilmişlerdir. Bu milletin bir diğer özelliği ise dünyanın çok çeşitli yerlerinde bulunmalarıdır. Bundan dolayı hepsinin zamanla bir araya gelmesi gerekmektedir. Dünyanın sonuna doğru insan ırkı ortadan kalkacaktır. Fakat devamı sağlayacak olan ırk ise Şimtilerdir. Üstün bir soya sahip olan bu millet, güneşin de bir şimti ile evlenmesi gerektiğine inanmaktadır. Fantastik öğeler barındıran roman içinde bu halkın kendi arasında kullandığı bir dilden de bahsedilir.

Şimti Alfabesi Nasıl?

Şimti Alfabesi ile alakalı olarak çok ayrıntılı verilere ulaşmak mümkün değil. Sadece şimti olan kişiler bu alfabeyi kullanırlar. Gündelik hayat ve her türlü işlemde dilin tercih edildiğini görmekteyiz. Biraz Arami biraz da İbrani öğeler taşımaktadır. Bundan dolayı eski medeniyetlerin kullanmış olduğu diller ile çok büyük bir benzerlik göstermektedir. Buna rağmen dilin çok fazla ayrıntısına ulaşmak mümkün değildir.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*