Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Sırpça, Belgrad içerisinde kullanılan resmi dil olarak karşımıza çıkar. Belgrad’ın başkenti olan Sırbistan’da tercih edilen dil yapısı, toplumların birbirleri ile anlaşmaları ve kendilerini en iyi şekilde ifade edebilmeleri açısından önemlidir. Sırp alfabesi okunuşu son derece kolay olmak ile birlikte yeni bir dil öğrenmek isteyenlerin öncelikle kelime yapılarını ve toplumların yaşayış şekillerini araştırmaları faydalarına olacaktır.

Yazıldığı Gibi Okunur

Sırpça alfabe yazıldığı gibi okunur ve okunduğu gibi yazılır. Bu nedenle tonlama açısından farklılık gösteren diğer dillere göre daha kolaydır. Yeni bir dil öğrenecekler, Sırp alfabesini incelerken okuma ya da tonlama konusunda bir problem yaşamazlar.

  • Karadzic tarafından hazırlanan alfabe, Kiril ve Latin dilleri ile etkileşim içerisindedir.
  • Resmi dil olarak da kullanılması nedeniyle çevre ülkeler ile yazışmalarda ya da diplomatik ilişkilerde tercih edilir.
  • Yaklaşık olarak bölgede yaşayan 10 milyon Sırp tarafından konuşulan dil, etkileşim kurabilmek adına temel unsurlardan bir tanesidir.
  • İlk kez öğreneceklerin alfabesi, kelime yapıları ve etkilendiği diller hakkında fikir edinmeleri faydalıdır.

Latin Ve Kiril Alfabesiyle Uyumlu

Toplumlar sürekli birbirleri ile etkileşim halinde olduklarından dolayı Sırpça’da Latin ve Kiril alfabesiyle uyumludur. Pek çok Sırpça metin Kiril ya da Latin diline çevrilerek kolay bir şekilde yorumlanabilir. Sırbistan dili çeviri aşamasında da zorlanmayan uzmanlar, bu sayede farklı toplulukların birbirleriyle kolay bir şekilde etkileşim kurmalarına destek verirler. Kelime yapıları ve alfabesi nedeniyle Sırpça ile Slavca da birbirine son derece yakın diller arasında gösterilir.

Slav Dilleri Grubunda Yer Alır

Slav dilleri grubunda yer alan Sırpça, henüz tüm dünya üzerinde çok fazla yaygınlaşmamış olsa da toplum içerisinde anlaşma sağlanabilmesi adına tercih edilir. Sırp Latin alfabesi, diğer seçeneklerine göre daha pratik olması nedeniyle öğrenmesi kolaydır. Başkent ya da ülke içerisinde pek çok yazılı basın, toplum ile daha kolay etkileşim kurulabilmesi adına Latin alfabesini tercih eder. Türkçe’yle de benzerlikleri olan dilde her harfin bir sesi olduğu için okumak ya da yazmak basittir. Bu sayede öğrenme aşamasında da sorun yaşanmaz.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*