Homepage / Alfabeler / Tay Alfabesi
Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Alfabeler

Tay Alfabesi

Tayca olarak isimlendirilen dil, Tayların ana dili durumunda bulunmaktadır. Ülkeler açısından bakıldığında ise Tayland Devletinin resmi dili ve ülke halkının milli dili olduğu görülebilir. Bu dil Tai-Kadai dil ailesinin içinde bulunmaktadır. Bu dil ailesinin Tay grubuna ait bir dil olan Tayca, kökeninin güney Çin olduğu düşünülen bir dildir. Analitik olarak nitelendirilen ses perdeli bir dildir. Tonlamaları ve fonolojisi çok belirgin olan Tayca’yı öğrenmek ve konuşmak dilin kendine has özellikleri nedeniyle zor olabilir. Tay alfabesi ise Tayca olarak isimlendirilen dili yazılı hale getirmek için kullanılan bir yazı sistemidir.

Tay alfabesi bir hece alfabesi olarak kullanılmaktadır. Bu alfabedeki harflerin 8 tanesi sadece Pali ve Sanskritçe orijinli olan ve Tay diline girmiş olan kelimeleri yazma amacıyla kullanılmaktadır. Alfabede bulunan 44 harf ünsüz harfler olarak görünmektedir. Bazı sessiz harfleri yazmak için kullanılabilecek olan birden fazla seçenek vardır. Bu harfler Tayca dilindeki farklı sesleri ifade etmek üzere Tay alfabesinde yer almışlardır. Ancak zaman içinde bu ses farklılıkları ortadan kalkmış ve alfabede bulunan harflerin bazıları birden fazla sembol ile gösteriliyor gibi olmuştur. Tay alfabesinde kullanılan ünlü harfler ve çift sesli harfler de bulunmaktadır.

Tay alfabesi ünsüz harfler

Tay alfabesi ünsüz harfler

Tay dili ya da Tayca olarak isimlendirilen dildeki tonlamalar çok önemlidir. Dilde bulunan 5 farklı ton aynı yazılan ama farklı şekilde telaffuz edilen kelimelerin farklı anlamlara gelmesini sağlayabilir. Bu nedenle Tay dilini öğrenmek ve konuşmak zor olabilir. Ama kelimelerin yazılması sırasında ton işaretleri kullanılarak gerekli olan ayrımın yapılması sağlanmaktadır. Kelimeler yazılırken aralarında boşluk bırakılmaz.

Tay dilini öğrenen ve Tay alfabesini kullanan kişilerin dikkat etmesi gereken ilk konu dildeki tonlamalar olarak gösterilebilir. Taycada Orta ton, düşük ton, düşen ton, yükselen ton, yüksek ton biçiminde ifade edilebilecek olan 5 farklı ton vardır. Tayca konuşan kişilerin kelimeyi hangi tonda telaffuz ettiğini öğrenmek ve Tay alfabesi ile birlikte kullanılan ton işaretlerini iyi şekilde öğrenmek faydalı olacaktır.

Tay alfabesinin özelliklerinden biri de soldan sağa doğru yazılıyor olmasıdır. Ama alfabede kullanılan harflerin büyük harf ve küçük harf versiyonları yoktur. Kelimeler yazılırken aralarına noktalama işareti konulmaz ama cümle sonlarında boşluk bırakılır.

Tay dilinin özelliklerinden bir tanesi de cümle içinde bulunan özne, yüklem ve nesnelerin ek almamasıdır. Bunun yerine kullanılan bazı kelimeler yanlarına gelen ve zaman belirten kelimelerle birlikte cümlenin tamamlanmasını ve zamanının ( geçmiş zaman, şimdiki zaman, gelecek zaman) belirlenmesini sağlar.

Sonuç olarak Tayca kendine has kuralları olan bir dil ve buna bağlı olarak da Tay alfabesi alışılanlardan daha farklı kuralları, kullanım şekilleri olan bir alfabedir. Dolayısıyla bölgedeki dillere yabancı olan kişiler tarafından öğrenilmesi ve Tay alfabesi kullanarak yazılı hale getirilmesi zor olacaktır.

 

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

One Comment

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*