Bağlaç Nedir? Fiilimsi Nedir? Edat Nedir? Fiil Nedir? Hece Nedir? İkileme Nedir? Sıfat Nedir? Sözcüklerde Anlam Daralması ve Genişlemesi Yansıma Sözcük Nedir? Zamir Nedir? Zarf Nedir? Zıt Anlamlı Kelimeler Nelerdir? Ses ve Harf Nedir? İsim Nedir? Cümlenin Ögeleri Anlatım Bozukluğu Nedir? Türkçe’de Paragraf Çeşitleri Nelerdir? Cümlede Anlam Yapılarına Göre Cümleler Nelerdir? Anlamına Göre Cümleler İmla Kuralları Nedir? Üslup Nedir? Dilbilgisi Nedir? Vindergood Alfabesi Urartu Alfabesi Ülkemizde Kullandığımız Alfabe Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur Zambiya Alfabesi Ukrayna Alfabesi Ukraynaca Alfabe Okunuşu Zebur Alfabesi Zibu Alfabesi Vefk Alfabesi Ütopya Alfabesi Yunanca Alfabe Okunuşu Zodyak Alfabesi Wakanda Alfabesi Vietnam Alfabesi Latin Alfabesine Son Şeklini Veren Uygarlık Şifreli Alfabe Yapma Pomakça Alfabesi Latin Alfabesi Olmasaydı Ne Olurdu? Pilot Alfabesi Melek Alfabesi Latin Alfabesine Geçişin Faydaları Şu An Kullandığımız Alfabe Sanskritçe Alfabe Pakistan Alfabesi Lehçe Alfabe Latin Alfabesi Olmayan Harfler Laz Alfabesi Sırp Alfabesi Selçuklu Alfabesi Norveç Alfabesi Nogay Alfabesi Latin Alfabesi Kaç Harftir? Latin Alfabesinin Özellikleri Maddeler Halinde Şaman Alfabesi Polonya Alfabesi Orhun Yazıtları Latin Alfabesi Lehçe Alfabesi Latin Alfabesi Ve Türk Alfabesi Arasındaki Fark Latin Alfabesini Kullanmayan Ülkeler Tayland Alfabesi Pinyin Alfabesi Pers Alfabesi Nato Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler İçinde Latin Alfabesini Kaç Kişi Biliyor Latin Alfabesine Eklenen Harfler Şimti Alfabesi Romen Alfabesi Oğuz Alfabesi Nors Alfabesi Latin Alfabesi Kullanan Ülkeler Kiril Alfabesi Kullanan Türk Devletleri Japoncada Kaç Alfabe Var İtalyanca Alfabe İbrani Alfabesi Kullanan Ülkeler İbrani Alfabesi Kullanan Türk Boyu Göktürk Alfabesinde Kaç Harf Vardı? Latin Alfabesi Hangi Uygarlık Tarafından Bulunmuştur? Japonca Katakana Alfabe           İsrail Alfabesi Irk Bitig Alfabesi İbrani Alfabesi Kaç Harflidir? Göktürk Alfabesi Ne Zamana Kadar Kullanıldı? Latin Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Alfabe Öğren İşaret Dili Alfabesi İspanyol Alfabesi Hiragana Alfabesi Grek Alfabesi Kiril Alfabesi Hangi Ülkelerde Kullanılır? Japonca Hiragana Alfabe İspanyolca Alfabe Hint Alfabesi Göktürk Alfabesi Rakamlar Latin Alfabesi İle Yazılan Eserler Japon Alfabesi Işık Dili Alfabesi İbrani Büyü Alfabesi

Thaice, sanıldığı kadar kolay olmamak ile birlikte Tayland içerisinde halkın birbiri ile anlaşması adına kullanılır. Her topluluğun kendisine ait farklı dil yapıları olduğu gibi Tayland’lılarda daha kolay iletişim sağlayabilmek adına bir alfabe oluşturmuşlardır. Tayca öğrenme kılavuzu sahibi olanlar, uzun uğraşlar sonucunda dil yapısını ve kelimeleri anlama fırsatı bulurlar. 44 sessiz harften oluşan alfabe, hece yazısı olarak karşımıza çıkar.

Kökeni Güney Çin’e Dayanır

Tayland alfabesinin kökeni Güney Çin’e dayanmaktadır. Farklı topluluklar ve devletlerden etkilenen Tayland dili, zaman içerisindeki bugünkü halini almıştır. Tayland dili öğrenme aşamasında destek almak isteyenlerin öncelikle kelime yapıları ve alfabenin nasıl olduğu konusunda bilgi sahibi olmaları önemlidir.

  • Perdeli bir dil olduğu için hem öğrenmesi hem de konuşması zor hale gelir.
  • Alfabe içerisinde 8 harf, Pali ve Sanskritçe olan kelimeleri yazmak ve ifade etmek için kullanılır
  • Bazı harfleri ya da kelimeleri ifade etmek adına Tay alfabesinden de destek alınır.
  • Tay dili ve Tayland alfabesinde genellikle cümle sonlarında yumuşatma yapılarak kibar bir dil oluşturulmaya çalışılır.

Tonlama Ve Harf Yapılarına Dikkat

Tay dili günlük konuşma için kullanılabilmek ile birlikte tonlama ve harf yapılarına dikkat etmek gerekir. Perdeli bir dil olduğundan dolayı her kelimenin doğru tonlanması, en iyi şekilde ifade edilmesine yardımcı olur. Bir kelime, Tayland dili içerisinde farklı tonlamalarda okunduğunda, birbirinden değişik anlamlar kazanır. Bu nedenle kendini doğru ifade etmek adına nasıl tonlanacağı konusunda fikir edinmek önemlidir.

Erkekler Ve Kadınlar İçin Farklı Simgeler

Yukarıda belirtilenler dışında Tayland dili içerisinde kadınlar ve erkekler için farklı simgeler ile tonlamalar kullanılır. Erkeklerin kullandığı cümlelerin sonunda “krap”, kadınların kullandığı cümlelerde ise “ka” kelimeleri tercih edilir. Bu sayede daha kibar bir dil yapısı oluşturulması hedeflenir. Tayland alfabesi harfleri, tonlamaya göre birbirinden farklı anlamlar içerebildiği için dikkatli olmak önemlidir. Farklı bir dil öğrenmek isteyenlerin yalnızca alfabe yerine tonlama, kelime ve cümle yapıları konusunda bilgi edinmeleri faydalarına olacaktır. Bu sayede daha kolay bir öğrenme sağlanır.

Facebook üzerinden bu sayfaya yorum yap!

YORUM GÖNDER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*